Sida 1 av 2
Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 23 november 2012, 14:24:07
av CNC Viking
Jag håller på att jobba med min andra Feeler (FV-800A) och skall koppla in tryckluften permanent så att man enkelt kan starta upp systemet och fortsätta med övrig upprustning utan att behöva koppla in tryckluften tillfälligt varje gång.
Mitt tryckluftsystem består av 22mm stålrör som matas med en 4 kW DUAB-kompressor med 200L tank. Systemtrycket är 8,7 bar och kompressorn startar vid 6,5 bar. Det matar 2 maskiner samt ett uttag nära svarven + ett uttag vid varje fräsmaskin för tryckluftpistoler.
Från början läckte den ner systemet ganska snabbt på grund av dåliga kopplingar mm. Jag kollade över rubbet i pneumatikskåpet, alla cylindrarna + bytte vissa kolvtätningar, bytte misstänkta kopplingar, bytte risiga slangar eller kapade av dom en bit för att få ny bättre koppling.
Det blev tystare, men systemet läckte ner ganska fort i alla fall. Visade sig att tillverkarna av ATC-cylindern monterat en kass porös gavel på cylinderns retursida (som har tryck konstant), så det läckte knappt hörbart rakt igenom godset. Svarvade ur den i ena änden och monterade en bussning, men det hjälpte inte så jag fick göra en helt ny gavel från scratch.
Efter att ha monterat den renoverade ATC-cylindern läckte det fortfarande lite för mycket så jag fick kolla några kopplingar igen och bytte en.
Nu läcker totala systemet med båda maskiner och alla uttag inkopplade ca 0,15 bar / tim vilket jag tycker är lite för mycket. Om jag inte kör med något och har fullt system, bör kompressorn inte starta igen inom 1 dygn. Innan jag kopplade på maskin nr.2 var det OK (ca. 0,09 bar/tim) så jag skall jaga läck i maskin nr. 2 lite till. Det är klart att denna skall få läcka lite också, men jag siktar på att få ner det till ca 0,12 bar/tim i alla fall.

Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 23 november 2012, 14:35:29
av Nerre
Det är "intressant" att jaga läckor...:)
På jobbet skulle jag bygga en testrigg för läckageprovning av högtryckssidan på ventilatorer. Tanken är ett kärl av känd volym (kontrollmätt med vatten och mätglas, vägde även med och utan vatten för dubbelkoll) som trycksätts till ett definierat tryck och sen ser man hur mycket trycket sjunkit efter en viss tid.
En av våra kunder hade byggt en liknande testrigg, deras metod mätte först läckaget från testriggen för att kunna kompensera för det, men jag lyckades få vår testrigg så tät att trycket inte sjönk mer än 0,02 bar (vid 6 bars tryck) på en hel arbetsdag. Fast så satt det ju en tätad plugg istället för anslutning mot provföremålet. Men det inkluderade kranen för att fylla tanken (jag trycksatte, stängde kranen och kopplade loss slangen).
Fast det var ju inte vid första försöket jag fick så tätt... flera av kopplingarna (det var ett gäng T-kopplingar och såklart nipplar för slang till tryckmätare etc) fick jag göra om flera gånger.
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 23 november 2012, 15:08:40
av lond
Med en ultraljudsmic kan man lättare lyssna efter läckor i tryckluftssystem.
/// Marcus
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 23 november 2012, 18:52:09
av methuso
eller läcksdpray ? TL44 tex.
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 23 november 2012, 19:33:14
av xxargs
ni får spruta in några mg etymerkaptan i tryckluftstanken och ni lär bli varse var det läcker utan några som helst instrument utöver er egen näsa...
om man letar lite så går det att hitta recept med kemikalier som kan köpa i mataffärn och macken/färgbutiken (för T-röd) för att få ihop en blandning som stinker etymerkaptan...

Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 23 november 2012, 21:02:35
av CNC Viking
Jo, kopplingarna lever ofta sina egna liv, man får lirka länge ibland för att slippa höra ett svagt fisande. Jag tror också att svivlande vinkelkopplingar läcker mer än raka dito. En del funkar t.ex. inte alls med PU-slangar.
Ultraljudsmik låter "high-tek". Dyrt eller?
Läckspray TL44, vem säljer? Hittade "Läcksökare" på Biltema. När man kommer ner på små läckage som inte längre hörs, får man nog ta till nån sån här produkt.
Jag brukar dock först använda uteslutningsmetoden genom att koppla bort/plugga den port som går till enheten jag misstänker. Blir det då tätare, är det bara att leta vidare nerströms på den ledningen.
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 23 november 2012, 23:15:31
av Krille Krokodil
Pensla på YES-blandning är en bra början. För grovsökning kan man stoppa en bit tryckluftsslang i örat och söka med andra ändan, det fokuserar ljudet rätt bra.
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 23 november 2012, 23:56:42
av DW
MSB f.d civilförsvaret som monterar hesa fredrik, de använder uteslutande PEM slang och den
skall kapas med kniv -inte sågas pga spån. Kompressorerna de har ger högt tryck men rel lite
luft. Har inte koll på det nu men 18kg/cm² vill jag minnas i vissa.
Skall man få tätt med stålrör så tror jag på hydraulrör eller att man limmar med Loctite eller både och.
De är noga som bara den för de vill inte ha klagande grannar som har luren på vinden.
Som vanligt är ju försvaret mer än noga med allt så det finns säker en instr.bok att hitta någonstans.
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 24 november 2012, 10:51:50
av Mizzarrogh
Ang slangkapning så hade ju, jag tror det var seniorlemuren, gjort en fin variant av mässing där han lagt en fin skåra i mitten av rännan samt ett handtag med ett rakblad.
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 28 november 2012, 18:10:16
av kkj
Om man kunde ta bort all tryckluftsdrift i verkstäder skulle mycket pengar sparas,just på grund av allt läckage sägs det....
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 29 november 2012, 09:17:35
av arla
Man borde kunna använda samma spårmedel som kylnissarna har för att hitta läckor i bilens AC. Det är ju otroligt effektivt och spåras med en UV-lampa.
Hmm...undra vart man kan få tag på det...
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 29 november 2012, 10:56:39
av CNC Viking
Spårmedel, menar du sånt som måste in i systemet för att sen detekteras vid läcka? Det tror jag inte att nån vill krångla med.
I så fall börjar man väl med såpvatten, läckspray etc.
Jag tror att man kommer åt en hel del bara genom att överhuvudtaget ta itu med "läckjakten" och systematiskt kolla kompressor, ledningar, kopplingar, maskinenheter som cylindrar, ventilpaket mm.
Finns det inga här på forumet som gjort detta? Berätta gärna om vilka "tryckbovar" ni hittade och vad ni åtgärdade.
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 29 november 2012, 11:42:47
av Halvorsen
För att citera en föreskrift om Acetylenbelysning på Ångok:
"Läckor i gassystemet får icke sökas med hjälp av tändstickor, använd istället såpvatten"
Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 29 november 2012, 20:50:31
av Krille Krokodil
När jag byggde maskiner föredrog jag att använda icke-snabbkopplingstypen, det blev aldrig något problem med dem:

Re: Hur mycket läcker era tryckluftsystem?
Postat: 30 november 2012, 07:46:32
av mrfrenzy
Varför inte sätta en magnetventil som bryter trycket till maskinen när den är stoppad?