Sida 1 av 1

Allt om elektronik

Postat: 3 april 2005, 22:50:00
av teodorl
Intelligent klappswitch. Manuell fjärrstyrning med lite extra.
En klappswitch är ett klassiskt nybörjarprojekt. Du kan koppla till och från apparater bara genom att klappa i händerna. Lägg till en liten mikrokontroller och du kan enkelt bygga in fler användbara egenskaper.
Citerat från http://www.alltomelektronik.se - senaste numret. Någon som har detta nummer och kan berätta vad "fler användbara egenskaper" är för något? :)

Postat: 3 april 2005, 23:15:56
av mullemeck
Som jag fattade det av artikeln i tidningen så är finessen att de byggt switchen runt en mikrokontroller och att man då ganska enkelt kan lägga till fler saker.

i tidningen har de inte så mycket, två klappar inom 3sek switchar utgången. en extra funktion är dock att den inte reagerar på några klappar förräns 10sek efter varje switchning