Beskriv gärna bygget med schema och så, det är svårt att tipsa annars.
Eller vilka rör, samt vilken koppling det rör sig om.
Det finns två sorters likriktare: Vanliga halvledardioder som tål i runda slängar 1000V. Det är billigt och bra!
Sedan finns det rörlikriktare, alltså ett elektronrör som fixar samma uppgift som en halvledardiod, men har nog lite andra data

De behöver exempelvis glödspänning

Framspänningsfallet är nog lite högre än ca 1V hos kiseldioden
Vissa menar att man bör köra rörlikriktare för att få rätta soundet, och det kanske är sant, jag vet inte så mycket om gitarrprylar.
Om du nu ska köra rörlikriktare rekommenderar jag en trafo med "dubbelspänning", alltså att den ger exempelvis 2*300V, vilket är samma sak som 600V med mittapp.
Då kan man helvågslikrikta med endast två dioder!
Man slipper nog helst 4st rördioder om man kan
De flesta vanliga gitarrör kräver glödspänning så trafon bör också en lindning för denna, eller så kör man separat trafo för det, det går lika bra.
Ifall rören har 6,3 eller 12,6V glödspänning kan man använda sig av 12V halogentrafar om man har några på hyllan

Glöden kan man mata med antingen AC eller DC.
Är det vanliga spänningar så finns det säkert en passande trafo från edgar audio:
http://www.edgaraudio.se/
Hammond kan ni kika på.
Annars kan Svebry linda nättransformatorer efter specifikation. Har för mig att G-man här på forumet beställde från dem. Du kan ju höra med honom om han rekommenderar dem. (Han är snäll)
Det dyra i bygget kommer nog bli utgångstransformatorn, nättransformatorn, och högtalarelementet.
Kolla upp detta först är mitt tips!
Tänk på att detta är högspänning, och kanske lite farligt att pyssla med som nybörjare, så tänk er för så ni inte får 400V i kroppen!
