Sida 1 av 1

Behöver en puls signal till tidrelät

Postat: 18 februari 2010, 19:12:48
av Mickzon
Hejsan
Lite dålig rubrik men ska förklara lite närmare:
Jag har detta schemat. http://img110.imageshack.us/img110/2607/555delayub5.jpg och det funkar så att om jag trycker in knappen så lyser lampan i 3sek sen slocknar den fast jag håller in knappen. trycker jag på knappen i 1 sek o släpper den så slocknar lampan så fort jag släppt knappen.

Men nu skulle jag vilja ha att håller jag in knappen ska lampan lysa i 3sek sen slockna och efter den slocknat ska den varannan sekund blinka till i 0.5sek. Men tycker jag inte på knappen ska den vara släkt och trycker jag på knappen i 1sek ska lampan lysa i 1 sek sen slockna.

Mvh Micke

Re: Behöver en puls signal till tidrelät

Postat: 1 mars 2010, 17:35:57
av Gästaren
Efter massa klurande så knåpades denna koppling fram.
Komponentvärdena på schemat är de värden som jag testat kopplingen med, så dessa får du justera efter egna önskemål.

Re: Behöver en puls signal till tidrelät

Postat: 1 mars 2010, 19:25:57
av jesse
Imponerande!
Hade själv aldrig kommit på denna enkla lösning.

DU menar att du har provat att koppla upp det och det fungerar?

Re: Behöver en puls signal till tidrelät

Postat: 1 mars 2010, 20:22:48
av Mindmapper
Fantastiskt!
Trodde att det skulle behövas flera aktiva element för att lösa problemet.

Re: Behöver en puls signal till tidrelät

Postat: 1 mars 2010, 21:37:17
av jesse
vi gamlingar har nog blivit lite logik-krets-skadade... :vissla:

Re: Behöver en puls signal till tidrelät

Postat: 2 mars 2010, 17:14:06
av Gästaren
Ja ibland så kan de gå att fuska med hjälp av några extra dioder och spara in en IC-krets på köpet. Och i det här fallet funkade, i varje fall när jag sist kopplade upp och testade!