Sida 1 av 3
Min förstärkare har pajjat! :(
Postat: 27 november 2008, 22:13:43
av rectumfrier
Min stereoförstärkare pajjade idag Det är en Marantz PM350... 2x120W vid 4 ohm.. jag har två 8ohmshögtalare ikopplade. Jag spelade min musik som vanligt hördes ett ljud. Vet inte riktigt hur jagska förklara det men typ: Ett kort sprak i en tredjedels sekund... lät POFF! Poffet kom flera gånger och sen ett kraftigare poff och skiten dog Nu hörs det absolut ingenting ur högtalarna. Eller hörlurarna kopplade till hörlursuttaget för den delen. Det finns led-indikatorer som visar hur hög effekten är - dom är helt släckta.
För ett tag sedan gjorde jag ett litet ingrepp. Jag bytte nätkontakt för jag hade slarvat bort originalkabeln. Då jordade jag apparaten på samma gång och tänkte: fan va bra man är. (För ett tag sen berättade min elkompetens/elkunskap-lärare att man inte ska jorda apparater som är ojordade från början). Dock så är vägguttaget ojordat.
Kan detta ha något med saken att göra?
Någon som har en teori om vad som har gått åt pipsvängen
Postat: 28 november 2008, 00:47:33
av sodjan
Grannen kanske har sytt en liten modell av den och stuckit nålar i när det var fullmåne ?
Postat: 28 november 2008, 09:43:42
av Meduza
jag gissar att några komponenter har förlorat sin magiska rök och därför inte fungerar längre

Postat: 28 november 2008, 10:14:22
av rectumfrier
Något av dom alternativen är det nog

det sistnämnda är troligast.
Har du nån gissning om vilken komponent som satt sin sista potatis?
Förstärkaren är ju gammal... 20-30 år, så det kanske är elektrolytkondingarna? Fast dom såg dock ganska fräscha ut senast jag öppnade apparaten (halvår sen).
Postat: 28 november 2008, 11:04:16
av mri
Jag gissar att det är elektronikmodulen som gått sönder i den där apparaten.
Postat: 28 november 2008, 16:06:07
av Danny
@mri

Postat: 28 november 2008, 16:48:13
av rectumfrier
Tänka sig att det var högerkanalen respektive vänsterkanalens säkring(ar) som hade gått

Postat: 28 november 2008, 18:10:56
av mri
Det var ju tur (för dig) om det räcker med att byta säkringar. Här fick du ju inte som mycket hjälp.

Det är vanskligt att gissa baserat på "sprak" och "POFF". Nästan alla komponenter i en förstärkare är ju på sätt eller annat kopplat till högtalarna, så sannolikheten att det säger "sprak" och "POFF" när någon eller några av komponenterna pajar är ju relativt stor.
EDIT: Sen så kan ju komponenter låta själva också (utan högtalare) när dom pajar...
Postat: 28 november 2008, 18:40:44
av Meduza
Då är det ju lite frågan om vaför säkringarna har gått, dom brukar inte precis gå utan anledning bara sådär...
Postat: 28 november 2008, 18:43:32
av PeterH
Precis... det känns som att något annat till slut kommer rasa om du får byta säkringarna fler gånger... Innan säkringarna går igen kan du ju alltid leta efter lite kallödningar som ofta orsakar att komponenter går sönder (pga. spikar i matningen, brukar ge knaster, sprak och poff

)
/PeterH
Postat: 28 november 2008, 20:30:32
av Norpan
Jag tror på sodjans teori.

Postat: 28 november 2008, 21:11:52
av tusse
Det gör jag också, borde han inte vara vid Nordpolen nu?

Postat: 28 november 2008, 23:30:00
av rectumfrier
Jo... man börjar ju fundera på just VARFÖR säkringarna smällde. Och att dom smällde samtidigt borde ju tipsa lite om vad som är fel. Originalsäkringarna låg på 3.5A. Juste 3.5. Jag var tidigare idag nere hos tv-meckarn i stan som har hållt på i 25 år, och han sa att han aldrig hade sett någon 3.5A säkring. Vi kom fram till att det var amerikanarnas knäppa påfund med 3.5A säkringar. Jack fick två 3.15A säkringar av han, och han fick en guldtia av mig. Nu får vi se hur det fungerar

Postat: 28 november 2008, 23:43:17
av LaRdA
Ett tips kan ju vara att inte koppla in dina dyraste högtalare det första du gör....
Postat: 29 november 2008, 11:21:44
av Pudde
Väntar med spänning och ström på hur det går! Bidde dä fyrverkeri igen efter säkrings bytet eller?
