Sida 1 av 2

UV-box för kretskorts tillverkning

Postat: 16 oktober 2004, 18:36:40
av Seven11
Jag hade tänkt att börja göra mina egna kretskort men till detta behöver jag en UV-box. Jag hittade en på Kjell & CO (http://www.kjell.com/kjellfakta/uvbox/) och undrar om någon har byggt den. Det vore också kul att få höra vad ni tycker om den (bra/dålig?) samt om ni vet någon bättre?

En annan sak (eller?) jag märkte var att denna box inte kan exponera dubbelsidiga kort utan bara exponerar en sida. Om någon kommer på ett bra sätt att ändra så att även dubbelsidiga kort exponeras så vore jag glad!

Postat: 16 oktober 2004, 19:06:11
av strombom
Det är ju bara att ta en sida i taget!

Jag har gjort en snarlik för ett bra tag sen, den fungerar fortfarande bra ! Jag har dock bara två lysrör så min är väl lite segare...

/Johan

Postat: 16 oktober 2004, 19:41:28
av Greve Hamilton
Det petiga är att få båda sidorna precis "över" varandra. Om ni förstår.

Postat: 16 oktober 2004, 20:10:08
av matseng
Fast det har ju inget med exponeringen att göra... Det blir inte lättare eller svårare att få passning på dom två plastfilmerna oavsett man har en låda som bara belyser en sida i taget eller en som tar hand om båda sidorna samtidigt.

Postat: 16 oktober 2004, 20:56:26
av Greve Hamilton
Menade rent allmänt när det gäller dubbelsidiga kort.
Kanske var dumt att säga något över huvud taget ;)

Postat: 16 oktober 2004, 22:52:00
av evert2
Nja...risken är ju att "mallen" flyttar sig en aning när man vänder kortet.

Postat: 17 oktober 2004, 00:37:08
av Micke_71
Om man har en låda som belyser bägge sidor samtidigt så ser man till att även skriva dit 4st kontroll punkter som ska hamna utanför kortet. Kanske efter dessa som man beskär filmen eller använder dessa för att få filmerna att hamna rätt mot varandra. Tejpar man sedan ihop filmerna som en plastficka och är noggrann så kan jag lova att det blir bra.

Belyser man en sida i taget så låter man skriva ut markeringar för hörnen på kortet. Sedan när man skär till kortet så är man noggrann så att sidorna blir parallella och sidorna vinkelrätt så ska det inte heller vålla några problem.

Men visst om man slarvar med att få laminatets tillskärning bra så kan det mycket väl hända att man stämmer av mot "nedre högra hörnet" på bägge sidor och lägger efter kanten närmast dig. Då stämmer man av mot 2 olika sidor som kanske inte ligger parallellt och även mot 2st olika hörn. Man bör ju i de fall laminatet inte är perfekt se till att det är samma sida/sidor på kortet och samma hörn och då vara medveten att man flyttar på dom då man vänder kortet.

Ett skjutmått o en vinkelhake är alltså inte helt fel när man kapar till sitt kort.


Mikael

Postat: 17 oktober 2004, 03:03:11
av Xerxes
Jag har nästan byggt en uv-box, jag köpte helt enkelt komponenterna från kjell och monterade dem på en träplatta, sen la jag den på ett skrivbord och satte 4 (långa) glas vid hörnen och lade en plexiglasskiva över. Funkar utmärkt.

Postat: 17 oktober 2004, 09:54:23
av Seven11
borde det inte gå och montera uv-lampor i taket (och botten) på boxen för att exponera bägge sidor?

Postat: 17 oktober 2004, 13:34:31
av Hedis
Jo, om du öppnar boxen o lägger kortet mellan rören :)

Annars får du ju exact samma funktion som en med enkelt lager med rör.

Postat: 18 oktober 2004, 12:09:09
av danei
I skolan finns det utrustning för att exponera båda sidorna samtidigt. MEn det är ingen som använder möjligheten. Det är lättre att exponera en sida i taget. Om man har minst två hål borrade så kan man passa in efter dessa.

Postat: 18 oktober 2004, 17:00:19
av Andy
Tror ni det skulle funka om man gör två lådor och använder den ena som lock? Man får ha ett glas på vardera sidan om kortet förstås då bör det fungera.

Postat: 24 oktober 2004, 15:18:14
av sniffer
Ingen som vet någon butik som säljer färdiga lådor? I vanliga fall så lägger jag bara kortet på bordet och slänger en glasskiva över sen staplar 2 smala ynkliga uv-rör på inte allt för stora askar. Sen över med en folie över allt sammans :D
Tänkte att det kanske vorde på tiden att fixa en lite smidigare box för det istället men samtidigt så är jag för lat för att leka snickare :( Så vet någon något ställe så tippsa gärna.

Postat: 24 oktober 2004, 15:46:27
av matseng
Du vill nog inte köpa en :-)

Dubbelsidig UV-exponeringsbox 13719 kr plus moms...
http://www.elfa.se/elfa-bin/setpage.pl? ... 162422.htm

Enkelsidig UV-exponeringsbox 4451 kr plus moms...
http://www.elfa.se/elfa-bin/setpage.pl? ... 162391.htm

Ok, nu var det det "Elfa-priser", men man får räkna med nästan liknande summor var man än köper dom ifrån.

Postat: 24 oktober 2004, 16:11:51
av sniffer
Usch då de va inte billigt :/ Tror jog jag bygger en egen :D