Sida 1 av 2
HJälp med koppling, PIC och trissor.
Postat: 19 februari 2008, 23:57:21
av MNorrgren
Hejsan
Har ett litet mindre bygge på gång, eller ja kanske inte mindre utan nåt litet mellanstort bygge.
Det är så att jag vill bygga en RGB-kontroller. Har koden till processorn och allt, ska bara fixa en programmerare så det löser sig.
Men nu till det svåra här.
Jag behöver lite hjälp med inkoppligen av transistorerna.
Problemen ligger i att jag inte ska styra lysdioder. Jag ska styra 3 st 150 watts halogenlampor. Och detta på 230 volt.
Har ritat upp ett schema här, men en enkel och "klassisk" koppling. Men, jag är ganska övertygad detta inte kommer funka.
Det jag ska styra är alltså 3 st 150watts halogenlampor.
Och trissorna jag tänkte använda mig av:
http://www.st.com/stonline/products/lit ... nc60wd.pdf
Jag hoppas dessa klarar av effekten, men de är specade till 600 volt, 30A och 200 watt.
Vilket i mina öron låter ok.
Men någon som vill hjälpa mig att se om dett akn funka eller om det kommer bli en total katastrof.
Schemat är hämtat från sidan med vissa modifikationer:
http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html
MVH
Micke
Postat: 20 februari 2008, 02:10:33
av LaRdA
En sak som gör att det inte kommer ett fungera så bra är att lamporna vill ha 230v men efter likriktning då har du närmare 320V (230*1,414) vilket dom antagligen inte tycker så mycket om.
Sen kommer hela kretsen vara spänningsförande så du måste vara noga att bygga in den så man inte kan komma i kontakt med någon del.
Antagligen måste du också byta ut 10K gatemotstånden motstånden mot några mycket mindre annars kommer dina transistorer att bli väldigt varma och kanske brinna upp då dom inte får nog med drivning.
Postat: 20 februari 2008, 02:51:44
av rehnmaak
IGBT:er till den lilla lasten är väl att ta i tycker jag. Vanliga MOSFET:ar på 600V 10A räcker utmärkt skulle jag tro.
Att driva lamporna med halvvågslikriktad 230V är inte heller något problem.
Kanske 10k på gaten är att ta i, 100ohm är kanske mer lagom, men det är beroende på hur fort du tänker switcha. Högre switchfrekvens -> lägre motstånd.
Glöm inte att koppla ihop nollan med minus på likriktaren.
EDIT: Glömde att skriva att 5V på gaten är i minsta laget för de flesta effekt MOSFET:ar. Du bör nog sätta en driver mellan så du får upp spänningen till minst 10V.
Postat: 20 februari 2008, 02:56:27
av LaRdA
Ja kör man med halvågslikriktat så fungerar det ju faktiskt, får skylla på att det är lite sent då jag inte tänkte på det själv.

Fördelen med en mindre fet är att den antagligen också har mindre gate- kapacitans vilket gör den lättare att driva.
Edit: Du har inte möjlighet att använda 12 eller 24 v lampor så du kan använda logiknivå-fettar, samt att du också slipper problemet med att kretsen blir spänningsförande?
Postat: 20 februari 2008, 04:53:32
av peter555
Halvvågslikriktning är ingen bra ide eftersom det kommer att flimra. Jag rekommenderar att ha isolation från nätet.
Postat: 20 februari 2008, 06:19:05
av Cenorpa
Varför inte använda triacs med optokopplare mellan?
Postat: 20 februari 2008, 07:04:39
av MNorrgren
Anledningen att jag kör med IGBT är för jag fick tre st gratis. Och hellre för kraftiga än för klena. Men sant, de är kanske onödigt stora dock.
Ja ajg får väl köra med en halvvågslikriktning, till att börja med iaf, det är inte hela världen om de flimmrar lite. De kommer blink ändå så. Det är inte så farligt.
10K var ett värde jag hade i schemat från början, så tänkte inte på att ändra dem, var inte heller ritkigt säker på lagom värde på dem ändå så.
Tyvärr kan jag inte använda 12 volt lampor till detta, eller ja kan o kan det är väl en sak, det är en stor fördel om jag kan använda mina 230 voltslampor. Köpte såna 150 w halogenstrålkastare på jula för 39 kr / st så.
Ja, det är inte så hög switchfrekvens, kanske 100 Hz eller så.,
Ja jag har en mosfetdriver nånstsns, var ver jag inte ritkigt men de ska finnas hehe. I nån form av To-220 kapsel eller nåt.
Självklart kommer allt detta vara inbyggt i en låda, det ska bli lite form av en gigantsik myslampa om man säger så. Så det kommer byggas in en lite låda tillsammans med lampor och så. Ett par små knappar i en liten kontrollbox som man kan ha bredvid och ändra lite lägen och funktioner.
Anledningen till jag vill slippa använda triacs och optokopplade är jag har haft dålig erfarenhet av dem tidigare. Samt att jag inte riktigt tänkte på det egentligen.
http://www.saburchill.com/tech/electron ... ct036.html
Men kan detta funka?
Men hur kopplar jag optokopplaren till PIC:en??
MIcke
Postat: 20 februari 2008, 10:44:46
av Andy
LEDn i optokopplaren kan du ansluta som vilken annan LED som helst till PICen via ett motstånd.
Postat: 20 februari 2008, 15:32:57
av peter555
Ska du köra AC måste du ha fasvinkelstyrning och synka switchningen med nätet annars lär du bli snurrig av flimret. Om du kör helvågslikriktning utan kondensator ska det inte bli högre spänning och mer ljus än om du kör AC direkt.
Det finns optokopplare med diac, du ska välja en utan nollgenomgångsdetektor.
De små knapparna som du kallar dom, kommer att bli stora blaffor om de ska vara godkända för nätanslutning.
Postat: 20 februari 2008, 15:54:41
av MNorrgren
Jag satt och funderade på det. Har haft dålig erfarenhet med Optokopplare och sen är det nästan omöjligt att hitta rätt, det finns så många haha.
Men såg att kjell o co säljer LDR, ljuskänsliga motstånd. Och om man tittar i länken som jag skrev lite längre ner så kan man se det är han har gjort där med.
Så jag driver bara ett par lysdioder med PICen, har den helt separerad från resten av högspänningskretsen.
kopplar in ldr-motståndet till triacen som syns i det schemat. Borde väl funka va??
http://www.saburchill.com/tech/electron ... ct036.html
I annat fall så får det bli en tur till elfa för att köpa ett par optokopplare.
Peter555, jag ska försöka fixa det utan att ha någon koppling mellan PICen och högspänningen så jag slipper ha såna enorma knappar där. Inte så snyggt nä. Men smidigare är det ju faktsikt hehe.
Postat: 20 februari 2008, 16:04:55
av bos
Jag kanske har missat något, men varför inte köra lamporna via relän?
Postat: 20 februari 2008, 16:09:18
av MNorrgren
Det hade funkar fint om de bara ska slås av och på. Men nu ska de dimmas långsamt upp och ner. Det är det som är saken.
Hade det bara varit så enkelt som att de skulle slås av och på så hade det gått fint. Men tyvärr inte denna gången

Postat: 20 februari 2008, 16:18:43
av peter555
IL 420 går bra.
Postat: 20 februari 2008, 16:41:03
av MNorrgren
http://www.ortodoxism.ro/datasheets/QT/MOC3012.pdf
Tror du denna funkar med??
Det ska vara en optokopplare utan nollgenomgånsdetektor.
Och sen är den lite billigare med

.
Länk, se danei's inlägg.
Vaf%%n vilken länk men kan inte göra den kort

.
Postat: 20 februari 2008, 17:18:59
av danei
Var för kan du inte göra den
kort?
Det gick utmärkt för mig. Det är grymt jobbit att läsa en tråd när man måste skrolla i sidled.
FET är ingen hitt med höga spänningar. IGBT är helt rätt. FET för höga spänningar har hög resistans.
Späningen stiger inte för att den likriktas. Snarare minskar någon volt.
Du behöver nollgenomgång detektor för att det ska funka.