Sida 1 av 1

Kondensatorfråga

Postat: 26 augusti 2007, 21:49:17
av Rocky_AL
Om jag använder tex en 7805 +5V regulator så måste jag ha avstörningskondensatorer. När man kollar databladet för regulatorn så ska man ha en polariserad kondensator (de heter så va? Iaf de som har en plus och en minussida märkt på dem) mellan input och GND samt en mellan output och GND. Dessa ska ha värdena 0.33uF och 0.1uF. Men jag hittar ingen elektrolytkondensator som ligger på så små värden, finns det någon annan typ av kondensator som har så låga värden?

Postat: 26 augusti 2007, 21:56:18
av Icecap
Jag brukar ha 10µF 35V på inkommande och 100µF 10V på utgående, sedan har alla kretsar "sin egen" avkopplingskondensator osv. fungerar bra för mig.

Postat: 26 augusti 2007, 21:59:29
av Rocky_AL
Jo det är ju en sak vad som fungerar bra och inte, men jag bara undrade eftersom de har skrivit ut så små värden.

Postat: 26 augusti 2007, 22:01:24
av Icecap
Så små värden FINNS faktisk (tantal t.ex.), oftast är det minste värdet de skriver för att en del vill snåla på komponenter.

Men 330nF och 100nF keramiska duger helt fint också.

Postat: 26 augusti 2007, 22:03:44
av Rocky_AL
Så det spelar ingen roll om de är polariserade eller inte? När spelar det roll egentligen? Har alltid undrat.

Postat: 26 augusti 2007, 22:17:53
av Icecap
Nej, det spelar ingen roll.

När det spelar roll??..... ja du, om jag bara visste.....

Olika kondensatorer har olika karakteristika och varje koppling har sina specifika behov, i grova drag använder man polariserade kondensatorer när det behövs stora kapaciteter, annars inte.

Postat: 26 augusti 2007, 22:19:48
av Rocky_AL
Tack för hjälpen, får nog bli de värden du hade, kan ju inte skada med lite högre värden.

Postat: 26 augusti 2007, 22:33:35
av grym
där tycker jag lite annurlunda, man tar polariserade kondensatorer när man inte har råd att annvända opolariserade :wink: :lol:
vet att det är fult tänkt men kanske passar frågeställningen bättre

det finns ju ställen där man har växelström genom kondingen och ingen definerar likströmskomponent, eller så växlar den med, då väljer man en opolariserad, men dom finns ju inte i hur stora värden som helst, och absolut inte till rimliga priser

så i stort sätt så är polariserade sämre än opolariserade men man väljer dom för att man ska få plats och råd

Postat: 27 augusti 2007, 08:29:55
av HUGGBÄVERN
En polariserad (elektrolytkondensator) har (som regel) högre ESR (Effektiv SerieResistans) än en filmkondensator (plast eller papper). Det betyder att en filmkonding "reagerar snabbare" än en elektrolyt.
Du kan kompromissa och slänga in en elektrolyt på 10uF som någon föreslog parallellt med en plast ELLER en keramisk på 0,1 - 0,47uF. Då får du det bästa av två världar.