Sida 1 av 1
Hjälp mig förstå ett impulsrelä
Postat: 27 februari 2007, 21:08:46
av Beffo
Jag förstår inte riktigt hur reläet funkar/skall kopplas.
ELFA nr: 37-051-18
http://www.elfa.se/pdf/37/03705118.pdf
Vad jag vill göra:
Tänkte använda en piezo-switch för att slå av och på en signal. Switchen ger en puls när man trycker på den. Därför vill jag ha ett relä som växlar varje gång switchen lämnar en puls. Är jag på rätt spår?
Postat: 27 februari 2007, 22:04:08
av nanopile
Är lite trött så det kan bli ett märkligt svar nu.
Tror det skulle gå o andvända den där saken men jag skulle nog ge mig på att andvända vanliga flipflop kretsar o sätta en hög klocka på dem.
när en ingång blir hög så fångas den o kan skickas åter till inputsidan på flipflopen för att bibehålla "uppe läget".
Eventuellt kan man behöva en opamp före för o stärka signalen.
Sedan kan man stänga signalen när man andvänt den om man vill

Postat: 27 februari 2007, 22:14:25
av RDX*
Jag har precis byggt en "strömbrytare" där jag kan styra ett impulsrelä mha. magneter. Jag använder en magnet för att switcha ett tungelement. När strömmen är på så startar en µC och togglar impulsreläet samt spelar en fin melodi. Jag stänger av reläet med en annat tungelement.
Tanken är att jag ska ha strömbrytaren inne i en modell och där jag ska stänga av strömmen till mottagaren utifrån mha. en magnet. Om man bortser från en lysdiod som blinkar 50ms/5s så drar "strömbrytaren" 7 µA i stationär drift.
Det jag vill komma till är att det finns riktiga impulsrelä (bistabiltrelä) som du kanske kan få samma funktion av bara mha. transistorer.
Postat: 27 februari 2007, 23:11:01
av Beffo
Nu så, efter lite tankemöda...
Det borde väl räcka med en jk-vippa? Låt piezo-switchen styra J, använd Q som utgång och återkoppla den till K.
Då behöver jag en JK-IC, en 7805 regulator och en kristall. Utgången Q får sen styra ett vanligt relä som hanterar lasten.
Har jag tänkt rätt?
Postat: 28 februari 2007, 07:26:20
av prototypen
Beffo har du tänkt rätt?
JK vippan är nog rätt men kopplingen? jag kopplar såhär J och K höga, piezoswitchen in på clockingången, då togglar det. Set och reset ingångarna ansluts så de ej sätter eller resettar vippan, på ena kan man sätta ett RC nät så startar vippan alltid i ett bestämt läge (power on reset)
Glöm 74XX76 den verkar ha gått ur sortimentet
Prototypen
(fy vilken svengelska, sätter eller resettar vippan)
Postat: 28 februari 2007, 07:28:21
av Gorgus
Låter som om du söker ett bistabilt relä.
http://www.elfa.se/elfa-bin/dyndok.pl?dok=4987.htm
Ett sånt relä växlar varje gång det kommer en puls på spolen.
Edit: missade att du gått över till vippor...
Postat: 28 februari 2007, 07:34:50
av prototypen
Gorgus: om du läser tråden och tittar på ditt föreslagna relä så är det inte rätt
<en piezo-switch för att slå av och på en signal> Beffo behöver ett impulsrelä ett togglande relä eller en JK-vippa. Av dig föreslaget så är det att jämföra med en RS-vippa med 2 ingångar.
Bistabila relän ska man hålla sig undan, de krånglar för mycket.
Prototypen
Postat: 28 februari 2007, 08:31:58
av Gorgus
Ajdå, sorry...

Postat: 28 februari 2007, 21:41:05
av Beffo
Prototypen: Smart och snygg lösning! Att inte jag tänkte på det
Men jag antar att jag behöver en lite transistor för att dra reläet (5 V 125 ohm). 40 mA är väl inget en vippa (74hct112) klarar..
Postat: 28 februari 2007, 21:54:04
av prototypen
I och med att du sätter dit en transistor med relät till kollektor så är du inte bunden att driva relät med 5 volt, kan vara 12 volt.
Prototypen
Postat: 28 februari 2007, 22:19:36
av peter555
/Bistabila relän ska man hålla sig undan, de krånglar för mycket./
Jag har inga problem med bistabila reläer, jag tycker de är trevliga eftersom de inte drar någon ström större del av tiden.
Postat: 1 mars 2007, 05:59:17
av Tony
Beffo>> En annan variant:
Tryckknappen kopplas till (den ena) klockingången på en 4017 (ev. via kontaktavstudsning).
Reset kopplas till utgång nr 2.
Utgång 0 eller 1 är ut eller styr en mux (kan byggas av nand) eller ett vanligt relä via transistor etc.
4*** drivs med 3-15V
RDX* & Gorgus >> Ni har blandat ihop impulsreläer (EN spole) med bistabila reläer (TVÅ spolar).
Båda fungerar enligt principen att slå om mha. en strömpuls.
Kretsen Beffo länkar till omvandlar ett bistabilt relä till ett impulsrelä.
Postat: 1 mars 2007, 20:46:40
av prototypen
Peter 555:
Jag lever på att ersätta bistabila relän, kan du tänka dig minnen på 50 byte med bistabila relän från 80 talet. 400 relän och det räcker med att ett har havererat.
Prototypen
Postat: 1 mars 2007, 21:01:09
av peter555
Hehe, hur många Mips klarar den datorn ?
För min del har jag bara använt dom för att switcha RF-signaler. De ändrar bara läge någon gång om året så de bör klara sig länge.