Sida 1 av 2
Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 4 juli 2026, 14:17:30
av alexanderson
I samma nummer av Radio & Television har Josy-Kit en annons om en svartlampa. Hur fungerar en sådan ?
Kom det ut många 4-kanaliga grammofonskivor ?
Re: Efterlysning: bilder på byggsatser från CÅ-Elektronik
Postat: 4 juli 2026, 14:23:08
av HUGGBÄVERN
Den har en DEAD - Dark Emitting Arsenide Diode som sänder ut mörker.
Re: Efterlysning: bilder på byggsatser från CÅ-Elektronik
Postat: 4 juli 2026, 14:46:19
av grym
hadde en sådan svartlampa, kul sak
skruvade man upp den i taklampan och slog på strömmen så blev rummet mörkt
synd att den gick sönder efter någon timma
Re: Efterlysning: bilder på byggsatser från CÅ-Elektronik
Postat: 4 juli 2026, 15:12:10
av alexanderson
HUGGBÄVERN skrev: ↑4 juli 2026, 14:23:08
Den har en DEAD - Dark Emitting Arsenide Diode som sänder ut mörker.
I annonsen står att allt vitt framträder i mörkret.
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 08:51:15
av grym
bara en vanlig glödlampa som hadde glas som ett optiskt filter som bara släppte igenom uv ljus
lampan hadde väldigt kort brinntid för att få ens en liten andel uvljus, hög temperatur på glödtråden
i dagsläget finns det gott om uv lysdioder istället
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 09:54:51
av ELTompa
Jag hade UV lysrör istället då på Josty kit tidens 70tal. Mycket bättre upplevd effekt. Provade svartlampan men tyckte den var usel vad jag minns.
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 11:11:17
av grym
beror ju på vad dom skulle användas för
svartlampa var ju för disco och liknande där det skulle se häftigt ut i nästan komplett mörker
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 11:20:43
av rikkitikkitavi
alexanderson skrev: ↑4 juli 2026, 14:17:30
I samma nummer av Radio & Television har Josy-Kit en annons om en svartlampa. Hur fungerar en sådan ?
Kom det ut många 4-kanaliga grammofonskivor ?
https://sv.wikipedia.org/wiki/UV-lampa
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 15:19:31
av AndLi
Även kattkiss ska lysas upp i blacklight.. funkade väl sådär, kanske pga svag lampa.. (eller ett väl genomfört sanneringsarbete)
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 16:41:15
av Mizzarrogh
Vardagsartilkar som papper, smältlim, mm reflekterar mycket starkt, men när det kommer till mineraler, uranglas, mm så är det ibland rätt kinkigt med att våglängden stämmer, fluorescens drunknar ofta i uv ljus med för brett spektrum är min erfarenhet, förr hade man en annan typ av UV lampor till detta som hade en högtryckslampa för avstämda spektrumområden och ett stort jädra aggregat man släpade på, man blev typ halvblind om man råkade titta in i den. (Idag har vi tillgång till mer exakta grejer, vilket gjort att listan över egenskaper, kartläggning av ackumulerad luminiscens över extremt korta tidsintervall, etc kunnat förbättras en heldel i modern tid).
(Fåglar tycker inte om UV ljus då de till skillnad mot katter kan se det och ströljus som sprids från LED lampor är alldeles för starkt för dem, de har mycket känsligare ögon än katter, så jag har inte kunnat testa så mycket, men reflektion av naturligt UV ljus är en viktig komponent i deras eget signalsystem som vi inte kan uppfatta).
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 20:14:49
av Marta
"bara en vanlig glödlampa som hadde glas som ett optiskt filter som bara släppte igenom uv ljus
lampan hadde väldigt kort brinntid för att få ens en liten andel uvljus, hög temperatur på glödtråden"
Källa på det? Glödtråden måste vara fruktansvärt varm för att radiera UV. Halogenlampor kunde ha ett visst UV-innehåll, men svagt och i den långa änden av UV.
De UV-lampor som kunde användas utan ballast hade ett kvicksilverrör samt en glödtråd som förkopplig inne i lampgloben.
Blackligth var sådana, eller en vanlig Hg-lampa med filterglas istället för lyspulver och som krävde yttre ballast. Båda sorterna fanns.
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 20:39:26
av grym
jostykit katalogen
den jag hadde lossade jag glaset på efter den gått sönder, gick inte bra att ha i en halogenlampa i själva glaset
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 20:59:47
av Marta
Tackar för rättelsen. Du har rätt om den lilla, överst på katalogsidan. Det är första gången jag sett att det fanns sådana som denna.
Den nedersta är jag 100% säker på har både Hg-rör och glödtråd. Formen på glaset är typisk för de lamporna.
Den kraftiga prisskillnaden antyder också att det är stor skillnad på dem.
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 21:06:02
av Mizzarrogh
Den första hade bara halvopakt glas har jag för mig, gav ett underligt gulaktigt sken om det är samma som användes i amatörfotografers rum på 80 talet. Förmodligen typ "billjuslampa" inuti den
Det är därför den var billig.
Edit, nej, den var nog belagd med någon typ av skikt invändigt Edit, nej det var nog glasmassan i sig när jag tänker efter... men i övrigt samma tror jag. Vet inte vad det var men skulle föreställa bredspektrumljus om jag inte minns fel.
Trots skyddsgasen var hållbarheten rätt dålig på dem.
Re: Svartlampa, hur fungerar en sån?
Postat: 6 juli 2026, 23:00:42
av grym
det är nog två olika sorters lampor, en glöd och en urladdnings
skiljer ju mycket i hur många kvadratmeter dom hanterar och 100 och 160w
den med glödtråd höll inte länge
