Ljud från microcontroller till line-in

Elektronikrelaterade (på komponentnivå) frågor och funderingar.
Användarvisningsbild
PacMan
Inlägg: 94
Blev medlem: 3 oktober 2005, 16:12:24
Kontakt:

Ljud från microcontroller till line-in

Inlägg av PacMan »

Tjena!
Jag funderar på ett litet bygge där jag vill använda line-in på en MP3 spelare för att spela in ljud (fyrkantsvåg) som genereras av en PIC. Jag har dock ingen koll på vilka signalnivåer som är lämpliga på en sådan line-in. Kan man helt enkelt koppla en I/O-port och jord rakt in (5 Volt), eller får man problem på något sätt då?
danei
EF Sponsor
Inlägg: 27414
Blev medlem: 2 juni 2003, 14:21:34
Ort: Östergötland
Kontakt:

Inlägg av danei »

Antagligen är ingången avkopplad för DC. Lämplig insignal är väl typ 0,75V AC. mellan 20 och 15000 Hz bör det funka. Men utanför det är det inte alls säkert. MP3 är inte anpassat till fyrkants signaler.
Användarvisningsbild
Smoothmachines
Inlägg: 447
Blev medlem: 5 april 2007, 16:03:57
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Smoothmachines »

Vi har nått sånt på gång, för att spela in postion av en snurrande kamera och sedan projicera med projektorn i synkron position mot filmen, vi har en modemkrets som skickar datan till ena ljudspåret på kameran och sedan tillbaka i AVR processorn vid uppspelning, kan det vara nått?
bearing
Inlägg: 11675
Blev medlem: 2 mars 2006, 01:01:45
Ort: Ängelholm

Inlägg av bearing »

http://en.wikipedia.org/wiki/Line_level

Min videokamera förväntar sig enligt manualen 1V P-P på lineingången (samt videoingången).
Användarvisningsbild
bengt-re
EF Sponsor
Inlägg: 4829
Blev medlem: 4 april 2005, 16:18:59
Skype: bengt-re
Ort: Söder om söder
Kontakt:

Inlägg av bengt-re »

portpinne - spänninsdelare som ger utinpedans på ungefär 1k och en tomgångsnivå på ungefär 1Vpp - koppa in detta med en 2,2uF keramisk kondensator så är saken biff.
xxargs
Inlägg: 10189
Blev medlem: 23 september 2006, 14:28:27
Ort: Södertälje

Inlägg av xxargs »

hmm 1 Volt p-p, förr så pratade man om 100 - 160 mV RMS 'line' för stereo etc. Video har alltid varit 1 V p-p.

Om du skall trigga på flanker så kan du nog inte förvänta dig att pulsformen ut är likadan som det som matas in efter ha gått genom mp3-tugget.

Det är som danei skriver - prova att generera en ton motsvarande vinkeln typ 1800 - 5400 Hz lågpassfiltrerat 10 Hz per grad. - om kameran skall snurra över 360 grader så kanske sin/cos värdet av vinkeln lagd som hög och låg frekvens eller varsin kanal är bättre för att slippa plötsliga 360/0-graders hoppet...

Iom. att det är hyffsat sinusform på signalen så klarar MP3-spelarna det bättre, medans detektionen med komparator för att göra till fyrkantvåg igen och användande av räknare för att mäta frekvens blir något mera komplicerad på mottagarsidan, men möjlig.

modemsignal av mer komplicerad sort är inget för MP3-inspelning - det låter som en modemsignal för örat men demodulatorn/datorn kommer inte att fatta någonting... enkel 1200 bauds DPSK eller FFSK kan gå, men informationsrik vitt brus från avancerad modulation ersätts med annan sorts för dekodern värdelöst vitt brus efter en mp3-komprimering - då för örat låter dom lika.
Användarvisningsbild
bengt-re
EF Sponsor
Inlägg: 4829
Blev medlem: 4 april 2005, 16:18:59
Skype: bengt-re
Ort: Söder om söder
Kontakt:

Inlägg av bengt-re »

Ja, 1vpp är kanske i mesta laget, men i princip - 200mV är kanske bättre eller 80mV, bara att testa. 1Vpp skall iaf inte skada någon ingång och är man osäker så finns det ju potar man kan använda....
Användarvisningsbild
PacMan
Inlägg: 94
Blev medlem: 3 oktober 2005, 16:12:24
Kontakt:

Inlägg av PacMan »

Jag tackar så mycket för alla svar. Det jag har tänkt göra är att låta en cykeldator-pickup på framhjulet på min MC ge en insiginal till en PIC, som i sin tur ska generera något slags ljud som MP3-spelaren kan plocka upp.

Sedan ska jag skriva något lite program i MATLAB som analyserar ljudet och räknar ut hastigheter mm. vid olika tidpunkter. En enkel hastighetslogger, men utan att behöva trassla med minnen och datorkommunikation tänkte jag.

PIC:en kanske inte är ett måste, men jag tänkte köra med den för att göra det hela lite mer anpassningsbart. T.ex. kan man koppla in en knapp som man trycker på för att lägga in markörer i ljudfilen varje gång man passerar mållinjen på Anderstorp. :)
Användarvisningsbild
PacMan
Inlägg: 94
Blev medlem: 3 oktober 2005, 16:12:24
Kontakt:

Inlägg av PacMan »

Nu har jag kommit såpass långt att jag har kopplat upp det hela på en labplatta, och tog en tur med hojen igår för att testa. Det visade sig fungera alldeles utmärkt med fina distinkta pip varje gång magnetern rullade förbi sensorn. :D

De inspelade ljudfilerna var såg kanonsnygga ut i MATLAB, så att skriva ett script för att översätta till en hastighetskurva kommer inte att vara några problem alls. Ska plocka med mig prylen till kvällens bankörning på Falkenberg så då får jag väl se hur den klarar högre hastigheter.
Användarvisningsbild
RRacer
Inlägg: 370
Blev medlem: 29 januari 2005, 19:40:17
Ort: Lerum

Inlägg av RRacer »

Har inte du en R1:a nu (tänker på din profilbild)?
v-g
EF Sponsor
Inlägg: 7875
Blev medlem: 25 november 2005, 23:47:53
Ort: Kramforce

Inlägg av v-g »

R1 det där är väl en kawwa!? :wink:
Användarvisningsbild
RRacer
Inlägg: 370
Blev medlem: 29 januari 2005, 19:40:17
Ort: Lerum

Inlägg av RRacer »

Jo, men jag har för mig att han har en R1:a nu.
bearing
Inlägg: 11675
Blev medlem: 2 mars 2006, 01:01:45
Ort: Ängelholm

Inlägg av bearing »

Det tror jag också. Såg annonsen på ZXR(har jag för mig):en.
Skriv svar