Jag satt och knåpade lite i photoshop och kom på att det kunde vara fint att ha ett virtuellt experimentkort på datorn, så jag fixade mönster och ritade några kort:
Banor:
Öar:
Länkar:
Skriva ut och rita för hand är ingen dum idé. Det går fortare med penna (och radergummi) än att klicka sig fram.
Personligen brukar jag oerhört sällan planera komponentplatserna särskillt mycket. Jag börjar istället titta på schemat så man vet vilka komponentben som det går flest "sladdar" till. Detta avgör hur luftigt/ensamt komponenterna ska sitta. Jag löder först dit huvudkomponenten (som oftast är den största komponenten). Därefter de komponenter som behöver flest anslutningar till andra komponenter, t.ex en transistor vars emitter ska gå lite hit och dit. Under tiden jag löder brukar jag markera vissa ställen på komponentsidan med rött och svart så att man ser lite lättare vad som är t.ex GND och ingång, osv. Till sist löder jag de komponenter som kräver sladdar och byglar.
Jag drar mina sladdar med omsorg, så även den mest kräsna skata kan flytta in. Så det så.
edit: Om jag har ordentligt flyt så kan det se ut såhär fint:
edit 2: Om jag ska vara ärlig så var det där ett extremfall. Det är en styrning för några datorfläktar som sitter i motsatta sidan chassit. Titta i mina projektrådar så finns lite mer representativa exprimentkort jag gjort. Men sedan finns det ju en orsakt till att det heter "exprimentkort".
Annars kan jag tipsa om programmet Stripboard Magic som MadModder nämnde förut, där gör du först ett vanligt kopplingsschema, och sen kan man låta programmet sätta ut komponenterna på experimentkortet automatiskt, eller göra det själv, eller göra lite själv och be programmet att göra resten.
squizer: Det är bara att "spara som" på bilderna, eller? Och nej, det är inte direkt "rätt" dimensioner, men det går väl bra om man ritar för hand, även om man orkar göra på datorn.
Edit: jag ritade en Cmoy-hörlursförstärkare förut på kopparbanversionen och det gick väl hyffsat i datorn men snål som man var insåg man att det skulle varit lättare att rita för hand!
Efter mycket möda lyckades jag tillslut få tag på "stripboard magic". Men när man gör kopplingsscheman så kan man inte(?) ha flera svängar på banorna som man kopplar ihop det med, vilket gör att den sätter ihop saker som inte ska sitta ihop! Är det jag som gör fel?