Skillnad mellan versioner av "X-Max 3D-skrivare"

Från ElektronikWikin
Hoppa till navigering Hoppa till sök
(Skapade sidan med '400px|right === Beskrivning === X-Max är en 3D-printer som bygger på en kombination av den ganska vanliga [http://www.thingiverse.com/thing:20355 Mendel…')
(Ingen skillnad)

Versionen från 31 januari 2013 kl. 09.58

Printer hr.jpg

Beskrivning

X-Max är en 3D-printer som bygger på en kombination av den ganska vanliga MendelMax och den mindre vanliga varianten T-Max . Den är dock omritad från grunden även om den använder flera liknande delar. All hårdvara utanför plastdelarna är identiska med MendelMax, både i mängd och längd.

Fördelarna från de ovanstående är att X-Max behåller stabiliteten från MendelMax samtidigt som den är lika öppen och lättarbetad som T-Max. Den är samtidigt smalare och smidigare än båda ovanstående utan att tappa någon utskriftsarea, inte ens med dess dubbla munstycken (extruders).

Data

  • Utskriftsarea (minst) 210x210x200
  • Två-färgsutskrifter eller en färg och support
  • 4-raders LCD
  • Vanlig utskrift via SD-kort, USB
  • Även utskrift via WLAN, både trådat och trådlöst
  • Höga hastigheter