Skillnad mellan versioner av "Diskussion:IGBT"
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Blueint (diskussion | bidrag) (svar ; puts) |
Psynoise (diskussion | bidrag) |
||
Rad 5: | Rad 5: | ||
:Jag försökte göra en kortbeskrivning av [http://en.wikipedia.org/wiki/Insulated-gate_bipolar_transistor Wikipedia-IGBT]. Om den är galen så får du gärna ändra den ;) [[Användare:Blueint|Blueint]] 10 maj 2010 kl. 16.59 (UTC) | :Jag försökte göra en kortbeskrivning av [http://en.wikipedia.org/wiki/Insulated-gate_bipolar_transistor Wikipedia-IGBT]. Om den är galen så får du gärna ändra den ;) [[Användare:Blueint|Blueint]] 10 maj 2010 kl. 16.59 (UTC) | ||
:: Jag återkommer, i slutet av månaden har jag tentamen i elektronik, efter det borde jag ha full koll :). --[[Användare:Psynoise|psynoise]] 11 maj 2010 kl. 15.59 (UTC) |
Versionen från 11 maj 2010 kl. 15.59
IGBT funktion
Fungerar som en MOSFET på gate och bipolär transistor mellan kollektor och emittor.
Låter mer som CMOS i mina öron. En MOSFET är en IGBT med kiseloxid (förr metalloxid), IGBT ser jag som ett samlingsnamn för de IGBT som inte använder kiseloxid. --psynoise 9 maj 2010 kl. 11.03 (UTC)
- Jag försökte göra en kortbeskrivning av Wikipedia-IGBT. Om den är galen så får du gärna ändra den ;) Blueint 10 maj 2010 kl. 16.59 (UTC)
- Jag återkommer, i slutet av månaden har jag tentamen i elektronik, efter det borde jag ha full koll :). --psynoise 11 maj 2010 kl. 15.59 (UTC)