Sida 1 av 1

Bygga ihop ett fungerande batteri

Postat: 15 februari 2006, 11:12:12
av dark_luna
Har 3 st LapTop batteriet,
ett är helt dött, 2 funkar typ 10 min.

Har aldrig pillat med laptop batterier
men i andra ack paket brukar det ju va
så att en, två eller mer celler dör och
hela ack paketet slutar funka.

Dessa ligger på 11.1 V och det finns 9 Li-Ion celler.

Tänkte om man kunde få ihop ett fungerande
batteri av dessa 3, öppnade en, inte lätt...
sa*an va de va ordentligt ihoplimmade!!
iaf, det finns en del elektronik i batteriet
bla för en indikering av hur mycket kräm som
finns kvar i batteriet men det verkade finnas
betydligt med saker än endast för att visa
indikationen, vad gör resten?!

Någon som testat detta?

*edit*
Borde väl gå att testa ladda upp en cell i taget
och på så vis ev. plocka ihop de som fortfarande fungerar?!

Postat: 15 februari 2006, 18:27:06
av Meduza
Kan du mäta diametern och längden på cellerna, skulle vara intressant att se vad för typ av Li-Ion celler som dom har använt

Postat: 15 februari 2006, 18:53:52
av Henry
Kom ungefär lika långt som du och i mitt fall så hade livslängden på samtliga batterier gått ut och det visade sig att det i mitt fall skulle bli dyrare att köpa enskilda batterier än ett helt nytt komplett paket. Detta var många år sedan så det var NiCd batterier det handlade om då och dom som behövdes var en stor variant och dessa var dyra. Men är det "vanliga" NiMh batterier så kan det kanske mycket väl fungera, dom är ju hyfsat billiga idag. Är det sedan ett gammalt paket så kanske det hade varit bäst att byta samtliga batterier i den för att säkerställa en lång livslängd.

Postat: 15 februari 2006, 20:53:18
av v-g
Henry:Till min Compaq skulle det kosta >2k att köpa ett nytt så där skulle det nog löna sig REJÄLT!

Postat: 15 februari 2006, 21:08:56
av monstrum
Nja, handlar man en kinsesisk fulkopia på ebay, vilka faktiskt brukar vara minst lika bra som standardbatterier (som är även de är kinsesiska i 99% av fallen), så brukar man komma ner på en fjärdedel inklusive frakt, jämfört att handla dom här hemma i butik.