Sida 1 av 2
IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 15:35:48
av cazz
Kanske kan få tag i några AVAYA 1210 IP telefoner och undrar bara om det är ens möjligt att bygga ett eget IP telefonätverk hemma.
Tänkte typ en IP telefon server som centralnav/växel
Re: IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 15:52:00
av Glenn
Visst kan du göra det om det är telefoner som kan prata något standardiserat, typ SIP. Vanligen kör man väl asterisk som server.
Jag har en hög med ciscotelefoner och hade tänkt göra nåt liknande, men.. ja.. det där med tid..
Re: IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 16:39:18
av danielr112
Asterisk och ev webmin eller liknande så har du din växel klar. Är inte så svårt och tar inte lång tid. Körde så under flera år och åt flera kompisar dessutom.
Re: IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 21:16:09
av svanted
lägg energi på säkertheten...
om ditt pwd på ditt abonnemang till operatören kommer ut blir det dyrt...
Re: IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 21:34:47
av cazz
Nja tanken är att köra internt bara.
Testa att slå ett nummer som man har programmet och den telefonen ringer.
Re: IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 21:36:13
av cazz
danielr112 skrev:Asterisk och ev webmin eller liknande så har du din växel klar. Är inte så svårt och tar inte lång tid. Körde så under flera år och åt flera kompisar dessutom.
Hmm du menar denna?
https://www.asterisk.org/
Tanken är bara testa, tror inte jag kommer ha kvar den lång tid utan bara se om man kan göra det

Re: IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 22:21:08
av Mickecarlsson
Ladda hem FreePBX,
https://www.freepbx.org
Jag var utvecklare för den i ca 5 år, vi körde den på vårt företag i 9,5 år. Funkade perfekt.
Re: IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 22:35:05
av Mickecarlsson
Tiden går, det märkte jag när jag för första gången på otroligt länge gick in på freepbx.org och kollade på mina två blogginlägg:
https://www.freepbx.org/author/mickecarlsson/
Re: IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 22:48:50
av mrfrenzy
FreePBX är väldigt användbart, har använt det i snart fem år och har skickat in några små rader kod också.
Re: IP telefon
Postat: 29 mars 2019, 22:59:56
av cazz
Så Asterisk och FreePBX??
Måste se om telefonerna har stöd och hur man ska programmera dom.
Har ju lite tid att kolla innan man kanske kan få tag i några telefoner
Re: IP telefon
Postat: 30 mars 2019, 08:43:28
av Mickecarlsson
Börja med softphones, jag körde mycket av utvecklingen med sådana. Jag köpte även in ett antal Grandstrem-telefoner. Kolla på eBay efter dom där.
Re: IP telefon
Postat: 30 mars 2019, 08:57:24
av limpan4all
Nu ska jag bli så där jobbig, varför?
Man ringer för att någon skall svara vanligen vill man prata med någon speciell person, alla i min familj har en smartphone som dom släpar runt hela tiden. Vi har alla obegränsade abonnemang. Så vem skulle bry sig om att svara i en fast telefon? Vem vill prata i en telefon när man har maximalt 1 meters räckvidd så länge man pratar. Medan om man tar via smartphone så kan man vara vart som helst.
På jobbet så har vi stort sett slängt ut alla telefoner och ersatt dom med smartphones. Så det finns inte ens behov längre att ha kunskapen, det är bara gammalt tänkande med obsolet teknologi.
Re: IP telefon
Postat: 30 mars 2019, 10:39:32
av LeCanard
För att man kan !
Re: IP telefon
Postat: 30 mars 2019, 17:29:48
av danielr112
Jag körde mina ip-telefoner på Wifi så mer än 1 meters räckvidd vill jag nog säga. De täckte ju hela våran gård utan problem.
Re: IP telefon
Postat: 30 mars 2019, 19:10:45
av cazz
Tanken är bara att testa och se om man lyckas.
Sedan har jag ingen riktigt nytta själv utan tänkte sedan göra en guide och förklarar lite hur man har gjort till andra som vill prova.