Sida 1 av 2

Sökes: Deformerbart ledande material

Postat: 6 februari 2006, 23:45:13
av Pjoms
Jag skulle behöva ett material som är elektriskt ledande, men ändrar resistans eller någon annan karaktär vid deformering.
Jag har testat med "antistat-skumplast" som man brukar förvara halvledare i, men det ger för opålitliga värden.

Funktionen skall vara till att kunna mäta om materialet deformerats - och hur mycket - av en yttre kraft, och konsistensen bör vara i stil med skumplast eller ett mjukt gummi.
Den kraft som den kommer att utsättas för är rätt stor, men med begränsad amplitud på ca 5cm.
Finns det nå't så'nt???

Postat: 7 februari 2006, 08:41:02
av DeVille
Tror du borde kolla på resistiva töjningsgivare..
Om du har ex vis en balk som du ska mäta böjningen på.. Så sätter man på en sådan.. är ungefär som en tejpbit med anslutningar på..

Postat: 7 februari 2006, 10:18:37
av Pjoms
Sådana givare används till stor del idag till denna aplikation. Jag skulle behöva något som gärna är återanvändningsbart och dessutom, om möjligt, kan känna en yta på några dm2.
Tyvärr kan jag inte nämna allt för mycket detaljer p.g.a min uppdragsgivare...

Postat: 7 februari 2006, 11:36:30
av Fagge
En liten fundering bara
I vanliga bläckstråle skrivare finns ju ett genomskinligt band med en helvetes massa små tunna sträck på, som en läsgaffel läser av för att tala om för skrivaren var vangen är!.
Om man tog ett sådant band & satte fast ena änden tvärs över materialet som ska böjjas & sedan en läsgaffel som är fastsatt på en bestämd position.
Så när ämnet böjer sig (sträcks ut ) så drar ju materialet till sig lite band & när den gör det så ser ju läsgafflen detta!. & med hjälp av dessa extremt många sträcken så borde man kunna få en ganska bra precision på mätningen

Edit...
Jag öppnade upp en HP3820 skrivare & försökte räkna antalet sträck /mm & kom fram till att det går ca10 sträck/mm!.

Postat: 7 februari 2006, 18:11:08
av rehnmaak
Vill du mäta kraften eller sträcka? Kan piezo element vara något? suddgummi + piezo?

Postat: 7 februari 2006, 18:35:52
av Henry
Fagge: kunde du överhuvudtaget ens se dom? Har en canon S750 och detta band är halvgenomskinligt pga tätheten av dessa streck så jag kan inte urskilja dom överhuvudtaget. Det hade blivit bra precision med det. :)


Edit: Ja jag tänkter väl det. :)

Postat: 7 februari 2006, 18:40:31
av Fagge
Jodå, med lupp :wink:

rehnmaak
Har du nått exempel på en piezo sensor eller liknande... Själv hittar jag bara piezo högtalare.

Postat: 7 februari 2006, 18:48:44
av rehnmaak
Några exempel har jag inte, men "i princip" kan du ta ett element till en högtalare. Dom är ju kapacitiva dessa element så om man drar ström ur dom så försvinner spänningen om du förstår vad jag menar...

Postat: 7 februari 2006, 18:55:22
av matseng
Vid statiskt tryck får man väl inte ut nåt ur en piezokristall? Den ger väl bara ifrån sig nåt vid _förändringar_? Annars är det ju bara att dra fast en kristall som fan i ett skruvstäd så har man gratis energi för resten av livet :-)

Appropå Fagges ide om den randiga sensorn. Man skulle alternativt kunna använda samma sak fast med en kilformad markering på filmen och sedan ha en analog sensor som mäter hur mycket ljus som släpps igenom. Var det inte någon här som gjorde en sån sensor för nån cnc eller en linjärmotor?

Postat: 7 februari 2006, 18:57:25
av rehnmaak
Det var just det jag menade med att dom är kapacitiva, men om man bygger en förstärkare med FET-ingång så kan man få relativt långa tidskonstanter.

Postat: 7 februari 2006, 19:05:32
av matseng
Ah! Där föll poletten ner för hur du menade.

Fast hur ska det kunna fungera rent praktiskt? Pjoms nämde 5 cm i amplitud, det tolkar jag som att hans vad-det-nu-det-är-han-mäter-på rör sig 5 cm mellan obelastad och fullbelastade värden. Ett piezoemelen kan inte deformeras så mycket utan att bli pulvirserad 100 ggr om väl?

Postat: 7 februari 2006, 20:06:07
av rehnmaak
Där av suddgummit....


En annan tanke jag hade var att bygga en plattkondensator med gummi mellan plattorna och sedan mäta kapacitansen. Den lösningen tror jag på!

Edit: Eller använda en fjäder för att omvandla sträcka till kraft.

Postat: 7 februari 2006, 22:20:03
av Pjoms
Ok, tack för alla intresanta spekulationer så långt. Tror dock att jag måste tillföra lite mer info för att "leda er på rätt spår" :wink:

Om vi tänker oss en rätt tunn plåt på några dm2 och nå'n mm tjock i godtycklig position. Denna plåt drämer vi till med fet hammare så att plåten deformeras permanent.

Det jag vill mäta är hur mycket plåten har deformerats momentant, d.v.s. hur stor/djup var bucklan som mest under slaget - och vart var det. Plåten kommer ju att fjädra tillbaka en del direkt efter slaget för att sedan stanna i en permanent deformering.
Mätningen måste ske från "undersidan", d.v.s. det går av praktiska skäl inte att mäta på samma sida som hammaren.

Postat: 7 februari 2006, 22:37:12
av matseng
Ultraljud kanske...

Eller möjligen en återfjädrande vinkelgivare med en pinne på och en liten rulle/trissa längst ut som plåten tar i och petar ner momentant.

Postat: 7 februari 2006, 22:37:55
av Fagge
Om du fäster det där bandet jag pratade om innan, lodrätt på undersidan av plåten och en stark fjäder som håller bandet ordentligt sträckt neråt.
På så vis borde läsgafflen kunna mäta "logga" hela deformeringsförloppet