Sida 1 av 2
Vad är detta?
Postat: 15 oktober 2018, 22:56:45
av ecc83
Har gett mig i kast med att försöka väcka en gammal förstärkare till liv och en spänningsstabilisator i nätdelen blir kokhet. När jag följer kopparbanorna passerar jag denna komponent som mäter 0 omh. Vad är detta? Det finns en liknande komponent som mäter 1 ohm på kortet. Kan det vara någon slags drossel eller är det en konding som gett upp tro?
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 00:12:32
av Klas-Kenny
Skulle gissa på en gammal tantal-konding. Dessa brukar kortsluta när de går sönder..
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 00:34:30
av Tekko
Tror snarare på en induktor, tantaler brukar inte vara formade sådär, de är i regel mer droppformade samt med gulbeige färg samt tydligt uppmärkta med spänning och kapacitans.
Och om denna induktor sitter i serie med en spänningsmatning och blir glödhet så är det kortis nånstans efter den.
Jag rekommenderar att du googlar fram ett kopplingsschema på förstärkaren, 2 siter som har dessa är:
https://elektrotanya.com/keres och
https://www.hifiengine.com/manual-library.shtml
Kolla där och se om din stärk finns med, annars får du googla vidare.
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 08:05:46
av Glenn
Du kan också kolla på lödsidan om det står en beteckning där, står det typ C23 bör det vara en konding, Lxx troligen en induktor osv.
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 08:15:09
av TomasL
Tekko skrev:
Kolla där och se om din stärk finns med, annars får du googla vidare.
Finns rätt mycket på min hemsida också,
www.ebaman.com
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 10:01:34
av sodjan
> en gammal förstärkare
Fabrikat och modell kan också vara bra...
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 11:07:27
av E Kafeman
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 11:10:52
av breflabb
Det är en spole
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 12:35:18
av Swech
Varför det...
Swech
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 13:53:37
av breflabb
För att dom är utformade på det viset.
Och av mångårig erfarenhet av elektronik
Re: Vad är detta?
Postat: 16 oktober 2018, 15:07:58
av E Kafeman
Det går inte se toleranskodningen men det är enligt färgprickarna en spole på 27uH som sitter på kretskortet.
Re: Vad är detta?
Postat: 17 oktober 2018, 08:45:28
av ecc83
Tack så mycket för svaren. Jag lyckades tillslut hitta ett schema på förstärkaren och efter denna spole finns en elektrolytkondensator på 220uF som är totalt kortsluten. Ska testa att byta den ikväll och se vad som händer.

Re: Vad är detta?
Postat: 17 oktober 2018, 12:37:32
av Rolf Zetterberg
Lustigt-återigen dröjer det minst ett 10-tal inlägg innan vi får veta vilken förstärkare vi diskuterar...
Re: Vad är detta?
Postat: 17 oktober 2018, 13:16:25
av tecno

vet vi det?
Re: Vad är detta?
Postat: 17 oktober 2018, 13:56:43
av ecc83
Sorry
Det här är en gammal mäktig 80-tals pjäs. En Revox B 285. Det känns som att den är byggd som en gammal desktopdator med instickskort. På sin tid var den nog rätt bra. Kom över den av en slump och det skulle vara kul om den gick att få igång.
Hittade servicemanualen här
https://www.vintageshifi.com/repertoire-pdf/Revox.php
Den är rätt dåligt skannad men det finns en bättre manual här
https://www.hifiengine.com/manual_libra ... b285.shtml (denna kräver dock inloggning)
När jag började skruva i den var transformatorn kass. Det är en epoxytätad sak som förmodligen har någon dålig lindning. Utan last brummade den som en mindre svets. Hittade en utbytestrafo på ebay och när jag väl kopplade in den small säkringen direkt. Det visade sig att en av de större elektrolyterna på effektförstärkarkortet var kortsluten (Frako) Bytte dessa och då började i alla fall något av reläerna att dra men märkte att spänningsstabben på mikroprocessorkortet blev jättevarm. Där är jag nu och hittade som sagt kondingen igår som var kortsluten. Återkommer efter kvällens bravader så får vi se om det hjälper eller om jag får söka vidare. Det känns som att det finns mycket som kan vara fel på denna
