Sida 1 av 2

Driva två LED's med 1.5 volts batteri

Postat: 1 februari 2006, 12:27:59
av Greensilver
Jag har knåpat ihop en liten prydnadssak att hänga i fönstret. Den belyses av två stycken 3 mm blå lysdioder som jag av montagetekniska skäl seriekopplat. I serie sitter för närvarande också ett motstånd på 220 ohm. I nuläget använder jag ett klumpigt 9 volts batteri för att driva detta men jag skulle vilja slimma batterikonfigurationen en aning så att det inte syns så mycket. Tänkte istället använda mig av ett R6 eller LR03 (?), alltså stavbatteri modell mindre. Problemet är att jag inte får tillräckligt med spänning. Hur rekommenderar ni att jag gör?

Är det en "step up omvandlare" jag behöver? Vad är isåfall en sådan? Länktips mottages tacksamt om det är en dylik hag behöver. För länge sedan var det uppe något om hur man kunde driva en LED med ett knappcells batteri om jag minns rätt. Någon som minns detta? Hur länge räcker ett sådant? Jag vill kunna ha den tänd några timmar här och där utan att begöva byta batteri hela tiden... :)

Postat: 1 februari 2006, 12:32:36
av jack

Postat: 1 februari 2006, 13:45:26
av JimmyAndersson
Jack: Bilden såg ut som den kemiska formeln för sockerkaka typ.. :D

Greensilver: Var har du placerat batteriet? Ett litet tips är att sätta fast 2st R6-batterier i gardinstången (på baksidan, så de inte syns framifrån.)

Postat: 1 februari 2006, 15:01:48
av zeus
Eller kanske i stången.

Postat: 1 februari 2006, 15:29:25
av JimmyAndersson
Först jag:
"tips är att sätta fast 2st R6-batterier i gardinstången"

Zeus:
"Eller kanske i stången."


Min tur igen då? Ok:

Varför inte i gardinstången?


:lol:
(Hade lite svårt att låta bli. Sorry)

Postat: 1 februari 2006, 15:37:37
av Fritzell
Eller om du hänger dom i gardinen
;)

Postat: 1 februari 2006, 17:03:00
av Greensilver
Annars kanske man skulle kunna gömma dom i gardinstången? :twisted:

Tack för länktipsen, skall läsa lite så återkommer jag. Integralen hoppar jag nog över till en regnig dag eller nåt... (fan, det regnar!) :D

Postat: 1 februari 2006, 18:16:06
av zeus
"(på baksidan, så de inte syns framifrån.)". Det var det jag svarade på.

Fast, nog fan lät det dumt. :D

Postat: 1 februari 2006, 18:18:18
av Greensilver
Ok, nu har jag läst lite. Det får bli den här:
http://tyapo.tripod.com/2t_regulated_led.html

Jag tycker jag har köpt så mycket elektronikprylar den senaste tiden men ändå fattas det alltid något när man skall bygga nåt kul från nätet. :lol: Det får bli att vänta lite med själva byggandet tills jag skall beställa från Elfa nästa gång.

Tack för tipsen alla! :)

Postat: 1 februari 2006, 18:21:59
av JimmyAndersson
zeus: Nu trillade polletten ner. Du menade alltså *i* stången. :D

Jo det skulle ju fungera om det är en såndär rund. Man måste iofs borra eller fräsa ett hål. Är det en "platt" såndär vanlig gardinstång så är det värre att placera ett batteri där i.

Postat: 2 februari 2006, 14:06:32
av netrunner

Postat: 2 februari 2006, 14:15:23
av markusb
http://www.emanator.demon.co.uk/bigclive/joule.htm

Här finns en annan variant på 1.5V -> Lysdiod.
Just en sådan har jag byggt och stoppat i en gammal överbliven DEFA-sändare (billarm) och den funkar riktigt bra!

Kör den på 3V (batteri från gamalt moderkort) och har tre vita 5mm dioder i den.

Bild
Bild
Bild

Postat: 2 februari 2006, 16:26:10
av danei
Hur det man vilken ström det blir genom dioden?

Postat: 2 februari 2006, 16:49:20
av Greensilver
Den där var ju riktigt smidig och enkel. Har dom ferrit(?)kärnor på Elfa?

Postat: 2 februari 2006, 17:28:50
av markusb
Greensilver: Sökte lite snabbt på elfa men hittade inga pärlor med hål.
Du borde väl oxå ha en på nåt gammalt skrotkort?

Danei: Har faktiskt inte en aning :shock:
Tror att det är en fråga för dom gamla analogrävarna att svara på.
Kan tänka mig att inre resistansen i batteriet och impedansen i trafon har med det hela att göra. Har inte mätt upp vad mina får för ström, bara konstaterade att det lyser tillräckligt, och kanske viktigast, den funkar ;)