Sida 1 av 1

Trasig display Labbagg DF1730.

Postat: 3 augusti 2018, 11:00:23
av rysshack.se
Att säga att displayen är trasig är en sanning med modifikation.
Jag tror den är ok.
Det syns att displayen får matning, det ser dock ut som den skriver ut samtliga tecken som går.
Möjligt att den inte får vettiga värden in.

Öppnade och kollade, det står bla LO BAT, så jag började titta efter ett ditlött batteri, hittade dock inte något.
Har ej heller något schema på denna.

Det är ett rätt vanligt nätagg, tänkte om någon här haft samma problem med sitt och hittat felet.
I övrigt verkar det fungera som det ska, den visar strömmen till synes hyffsat rätt och man kan ställa in spänningen som man skall kunna.

Bild

Re: Trasig display Labbagg DF1730.

Postat: 3 augusti 2018, 11:42:44
av prototypen
Kan ju vara en standarddisplay som går använda till batteridrivna saker också.
Verkar som den fått spunk och tänder alla segment, 2 komma, plus och kolon dessutom.
Hur är det med kompisen, verkar lite mörk.

Protte

Re: Trasig display Labbagg DF1730.

Postat: 3 augusti 2018, 11:50:30
av rysshack.se
Kompisen är med, och visar som den ska, det finns ingen backlight, ljusbilden vid fototillfället får den att se mörk ut.

Re: Trasig display Labbagg DF1730.

Postat: 3 augusti 2018, 12:19:54
av opampen
Det är säkert en standard display som används även till batteridrivna saker. Frågan är om den drivs med något lite batteri som finns i nätagget eller om displayen får matning får aggregatet direkt?
Du hade tittat efter batteri skrev du? Men det kan ju vara ett lite knappcellsbatteri som kan vara gömt någonstans och svåråtkomligt?

Sådana här displayer brukar ha någon form av test funktion som gör att man kan se att alla segment fungerar. Om det kan vara någon överbryggning någonstans som har aktiverat den funktionen och att displayen ligger i testläge? Mest troligt!

Re: Trasig display Labbagg DF1730.

Postat: 3 augusti 2018, 18:17:30
av mrfrenzy
Prova att flytta den högra displayen till vänster så vet du om det är fel data som skickas eller fel på displaymodulen.

Re: Trasig display Labbagg DF1730.

Postat: 3 augusti 2018, 21:14:27
av Rolf Zetterberg
Det finns ett agg som heter SAKO SK-1730 och till det finns det schema-visserligen till en analog variant,men det kan ju vara värt att jämföra med ditt ändå.Ser exakt likadant ut.
https://elektrotanya.com/sako_sk-1730_l ... nload.html

Betr den digitala visningen,så får man kika på andra aggregat,t.ex Mastech HY5020E.