Sida 1 av 1

Hjälp med Acer Aspire V7 som ej visar bild

Postat: 9 april 2017, 17:59:00
av Kambodja.mp3
Tja. Min granne behövde hjälp med sin dator. Det är en bärbar, Acer Aspire V7. Första gången jag försökte starta den så visade den ingen bild, men den indikerar att den är påslagen genom att en LED-diod lyser blått, samt att den laddar, en LED-diod lyser orange vid batteriloggan.

Däremot låter fläkten väldigt mycket vilket jag misstänker förhindrar att den startar. Fick den att starta en gång, då visade den Acerloggan och startade normalt, men när den inte visar bild på skärmen så låter även fläkten väldigt mycket. Ska jag öppna den och se om fläktarna behöver rengöras eller dylikt? Någon som vet vad det skulle kunna vara?

Re: Hjälp med Acer Aspire V7 som ej visar bild

Postat: 9 april 2017, 18:08:49
av Icecap
Fläkten är ett symptom, inte en orsak. Oftast startas fläkten på full rulle och sedan - när CPU'n börjar rulla - ställs den ner till rätt hastighet, beroende på temperatur i CPU'n.

Så problemet är att CPU'n inte kommer igång.

Men vad det sedan beror på kan jag inte sia om - men jag skulle testa att rensa minnets kontakt osv.

Re: Hjälp med Acer Aspire V7 som ej visar bild

Postat: 9 april 2017, 18:12:07
av Kambodja.mp3
Ram-minnets kontakter?

Re: Hjälp med Acer Aspire V7 som ej visar bild

Postat: 9 april 2017, 20:12:33
av Icecap
Om det är t.ex. DDR3 eller liknande modul.
Men ofta glappkontakt i någon form.

Re: Hjälp med Acer Aspire V7 som ej visar bild

Postat: 10 april 2017, 01:52:09
av Andy
Om datorn har en port för extern skärm så testa att koppla in en skärm. Det brukar vara en F tangent som skiftar över mellan inbyggd och extern skärm.

Re: Hjälp med Acer Aspire V7 som ej visar bild

Postat: 10 april 2017, 09:32:41
av TivoliBG
Korrupt BIOS kan vara en anledning.