Sida 1 av 1

Likriktare tips på ersättare

Postat: 2 mars 2017, 14:59:39
av tompa74
Hej på er!

Inte igår man var inloggad här, tyvärr.
Får la kanske bli lite mer av den varan, vi får se.

Tänkte höra om någon har något konkret tips på en ersättare till denna lilla klenod (se bilder).
Borde inte en godtycklig brygga med likvärdiga data funka?

Någon som sett något liknande?

Vad tror den samlade eliten? :)

Lite data.

Selen likriktare

B 50/40 till 2,0

Spänning: 50 V
Märk likspänning: 40 V
Kontinuerlig Framström: 2,0 A

Totalmått: 100 mm x 50 mm x 35 mm

Vikt: 76g


1.jpg
2.jpg
/ Tompa

Re: Likriktare tips på ersättare

Postat: 2 mars 2017, 15:14:18
av limpan4all
Vad sitter den i?
Om det är ett mätinstrument kan det bli svårt.
Om det "bara" är som allmän likriktare så är det bara att byta ut mot vilka kiseldioder som helst.
För att få så snarlik karaktäristik som möjligt så tag STORA schottkydioder >>5A 60V då får du ett Vf som är snarlikt...

Re: Likriktare tips på ersättare

Postat: 2 mars 2017, 16:30:20
av YD1150
Selenlikriktare har högre spänningsfall än kisel så utspänningen blir högre med vanliga kiseldioder.
(och ännu högre utspänningen med schottkydioder)

En ensam "selen-diod" tål typ 16-20V i backriktningen sen måste det vara fler seriekopplade dioder om högre spänningar
ska likriktas. Vid val av selenlikriktare så väljer man inte "ett nummer för stor", annars blir spänningsfallet för stort.
Provade en ny "NOS" B75/60 selenlikriktarbrygga med 6,3VAC in och maxlast (0,75A), ut kom bara typ 3V. :wink:
Men för kiseldioder så är det däremot helt ok med 1000V:s dioder för 12V.

Sen stinker de en hel del vid överbelastning... :D

Re: Likriktare tips på ersättare

Postat: 2 mars 2017, 19:33:30
av tompa74
Jag vet faktiskt inte själv än vad den är till, en motor har de gissat, jag fick bara ett foto på den, får mer info imorgon.
Selen, kisel, ska det vara så kinkigt. :mrgreen: ja, alltid är det något som flickan sa, jag har inte någon direkt erfarenhet av likriktare gjorda av selen men där ser man.

Det är väl som du skriver Limpan att det beror helt på vad den driver.

Tack för tips!

Återkommer med lite info när jag vet mer så får vi se hur jag löser det, den fanns att köpa på e-bay så det kanske blir ett original i värsta fall.

/ Tompa

Re: Likriktare tips på ersättare

Postat: 2 mars 2017, 19:43:16
av limpan4all
Oooops I stand corrected :doh:
Tänkte på germaniumdioder.

Re: Likriktare tips på ersättare

Postat: 2 mars 2017, 19:53:06
av xxargs
Det är ganska viktigt att veta var de satt i för utrustning - är det gamla batteriladdare så räknar de med den inre resistansen i selen-likriktaren som en del i strömbegränsningen för dess laddningskaraktär (i och med gott om kylflänsar och kan avge relativt mycket värme) och det blir inte bra om man ersätter dessa med en kisellikriktare med kanske bränd transformator som följd om man kopplar till ordentligt urladdade batterier tex.

I något modernare versioner (läs 70-tal) när man ersatte Selen-likriktare med kisel-likriktare så fanns det inte allt för sällan en spirallindad motståndstråd modell kanthal-tråd på hållare i serie med transformatorlindningen för att simulera selen-likriktarens inre resistans något så när.

Likriktare tips på ersättare

Postat: 7 mars 2017, 06:32:41
av tompa74
Den satt tydligen till en broms så jag bedömer att det torde vara ok att ersätta med godtycklig av dagens kvallisort med lika värden.
Det är ändå rätt fascinerarande med gamla maskiner som fortfarande gör sitt jobb och som man kan reparera istället för att ersätta

/ Tompa