Sida 1 av 1

Rekommendera mig ett projekt!

Postat: 17 januari 2017, 19:22:06
av Kambodja.mp3
Hej! Jag har länge tänkt sätta igång med några små teknikbyggen hemma, och har införskaffat mig en del komponenter från Aliexpress samt lite utrustning. Frågan är bara vad jag ska hitta på?!?! Således tänkte jag se om någon har någonting att rekommendera. Det jag har svårt för är ellära, det snurrar verkligen till i huvudet och jag förstår föga. Vad skulle ni bygga för något i min sits? Jag tänker mig något simpelt, som att seriekoppla några LED-dioder till någon strömkälla, eller whatever, samt rita kopplingsschema till för att lära mig hur allt fungerar.

Är det någon som skulle vilja vara min guru, eller åtminstone tänka sig att länka någon tutorial till något projekt eller dylikt? Jag skulle vara oerhört tacksam :)

Re: Rekommendera mig ett projekt!

Postat: 17 januari 2017, 22:27:39
av Lennart Aspenryd
Idag är det väl svårt att låta bli att bygga något utan en Arduino eller ESP8266 Så börja här:
http://www.lawicel.se/blog/about/arduin ... duino-ide/
Kolla sedan Projekt och Arduinoskola.
Eller sök något som ligger dig nära finns massor här http://www.instructables.com/

Re: Rekommendera mig ett projekt!

Postat: 17 januari 2017, 23:22:07
av rolex42
En LM317 kanske är för mycket i början men databladet beskriver bla en "Precision Current-Limiter Circuit" som kan användas bla för lysdioder.

Om du bara vill leka med några lysdioder och resistorer kan du googla på led calculator och lite hjälp med beräkning av resistor.

Re: Rekommendera mig ett projekt!

Postat: 17 januari 2017, 23:36:28
av Platis
Bästa är att börja med en bra bok som lär ut baskunskaperna stegvis, då får du lära dej basic ellära, hur en krets funkar, hur man kopplar lysdioder osv!
Vill du inte köpa böcker så kan du låna på biblioteket!
Kan du tänka dej litteratur på engelska så finns många böcker att ladda ner gratis (och lagligt)!
Youtube är en bra källa också, där finns många klipp med lektioner om hur du kopplar saker och hur det funkar!
En hel del appar finns det också som lär ut el/elektronik, vissa där man till och med kan koppla upp kretsar och simulera det innan man testar på riktigt!

Re: Rekommendera mig ett projekt!

Postat: 18 januari 2017, 22:51:53
av Kambodja.mp3
Lasp skrev:Idag är det väl svårt att låta bli att bygga något utan en Arduino eller ESP8266 Så börja här:
http://www.lawicel.se/blog/about/arduin ... duino-ide/
Kolla sedan Projekt och Arduinoskola.
Eller sök något som ligger dig nära finns massor här http://www.instructables.com/
Tack så mycket, det ska jag kolla in!

Re: Rekommendera mig ett projekt!

Postat: 20 januari 2017, 16:54:43
av alexanderson
Radiobyggboken av John Schröder kom ut för många år sedan. Är fortfarande läsvärd för en nybörjare.
John Schröders böcker var mycket pedagogiska.