Sida 1 av 1

Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 06:40:08
av thewho
Jag har gamla Contraves drivare på både fräsen och svarven. Har varit orolig över vad jag ska göra om någon av dom tackar för sig då jag inte hittar drivare med rätt spänning/ström.
Det har varit mer och mer småfel förut, men nu gav en upp..
Som tur var hade jag en extra som var till fräsens 4de axel som jag inte har. Den är dock bara på 10A

Jag söker då alltså "dumma" borstade drivare eftersom jag kör linuxcnc.
Problemet är att dom gamla är på 20A rms (50A peak), 155Vmax.
Dc spänningen verkar ligga på ca100V i maskin.

Tips? Tänk på att det är hobbymaskiner så jag kan inte spendera hur stora summor som helst..

Re: Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 07:21:48
av ds77
Det är inte möjligt att reparera?

Re: Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 07:27:16
av H.O
Det finns såklart nya att köpa (från ELMO Motion Control] t.ex) men de kostar antagligen mer än byta både motor och drivsteg till nått Kinesiskt. Borstat är inte så "hett" längre, nu är det borstlöst som gäller - och gärna med fältbuss istället för old school +/-10V och när man kommer upp lite högre effekt som I det här fallet så är det förvånansvärt svårt att hitta nått lämligt.

Det enda tipset jag kan ge är att leta efter begagnade A-M-C-drivare på EBAY. AB50A200 och B40A40 är två modeller som kan fungera I ditt fall (men det finns fler).

Re: Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 07:53:27
av bobobo
Har du Mesa-kort till linuxcnc?
Då kanske du kan använda dessa:
http://store.mesanet.com/index.php?rout ... uct_id=141

Re: Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 08:26:28
av thewho
ds77:
Det är säkert möjligt, det är inte speciellt avancerade saker. Men jag saknar utrustning, tid och kunskap :vissla: Sen skulle jag gärna vilja kunna lita på sakerna..

H.O:
Har tittat på deras produkter förut, men då hittade jag inte någon med rätt specs. Men dom du pratar om skulle ju nog fungera.

bobobo:
Den visste jag om, men av någon anledning hade jag för mig att den inte var "stark" nog :humm: Synd att jag måste ha 2 till fräsens 3 axlar..

Borstlösa servon skulle ju vara trevligt men då antar jag att vi pratar andra summor även med kinagrejer..

Re: Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 09:11:01
av Agwan
Elmo Motion-drivarna kostar runt 8k.

Re: Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 10:53:41
av thewho
Jag inser att jag motsäger mig själv lite nu :roll:

En analog servodrivare är väl inte så knepigt uppbyggd? Databladet på dom jag har är från -82 och hittills har dom ju fungerat bra nog för mina maskiner.
Finns det någon DIY lösning? Jag vet om UHU, men den har encoder feedback och styrs med step/dir
http://www.embeddedtronics.com/uhuservo.html

Jag har alltså +-10V styrning med tacho feedback.

Här är produktbladet för drivarna jag har nu.
http://www.contraves-drives.com/pdf/D502003_e.pdf

Re: Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 13:39:31
av Sastrom

Re: Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 13:55:47
av thewho
Pm skickat Sastrom :tumupp:

Re: Hitta "dumma" servodrivare

Postat: 17 november 2016, 18:36:45
av H.O
Nej, på pappret, i blockschemaform är det inte så komplicerat men det är lite värre i praktiken. Höga spänningar och strömmar som switchas i 15-25kHz på samma kort som tacho-återföringen som vid låga varvtal är nere och nosar i mV-området.

Ett riktigt kul och lärorikt projekt att göra själv.