Sida 1 av 1

Logic Analyser - sökes / tips

Postat: 25 augusti 2016, 07:37:38
av Deko
Hej,

Jag sitter på ett projekt som involverar LIN protokollet och har lite problem med att hitta rätt struktur för att avläsa några knappar som suttit i en Audi.

Behöver därför tips eller möjligtvis någon inom Sthlm som kan låna ut en logic analyzer för att verifiera knapparnas funktioner och data transmission.

Jag har kollat runt lite och mest intressanta LA verkar vara Salae's lilla enhet, dock med extremt begränsad budget faller den längre ned i prio listan, därför är billigare alternativa tips välkommna eller någon välig själ som kan tänka sig hjälpa ut mig.

/deko

Re: Logic Analyser - sökes / tips

Postat: 25 augusti 2016, 09:49:28
av Zkronk
Köp en Kina-kopia av Salae's 8-kanaliga analysator, den funkar med den officiella programvaran :tumupp:

Re: Logic Analyser - sökes / tips

Postat: 25 augusti 2016, 11:49:58
av Deko
Har du personligen nån erfarenhet av den ?
Möjliga buggar som uppstår o liknande

Re: Logic Analyser - sökes / tips

Postat: 25 augusti 2016, 13:01:00
av Zkronk
Ja jag har en sådan, och till det jag har använt den till (tittat på TTL-logik och signaler från 8-bitar mikrocontrollers) har jag inte märkt av några buggar.
Jag köpte min på Tradera av någon som köper in större partier från Kina för att få snabbare leverans.

Re: Logic Analyser - sökes / tips

Postat: 25 augusti 2016, 18:06:34
av olalofberg
Har den, funkar fint.

Re: Logic Analyser - sökes / tips

Postat: 26 augusti 2016, 01:03:04
av Glenn
Jag har två, en äldre som INTE funkar med modern salae-mjukvara, och en nyare som funkar.

Dock skulle jag ju rekommendera att man faktiskt köper originalet.