Sida 1 av 2

Vilket språk för multi-OS

Postat: 13 juli 2016, 15:46:58
av Adis
Har ett litet projekt på G. Vill nämligen läsa in temperatur genom UART och plotta som heat-map.
Jag sitter nu och tänker om jag ska köra windows embedded. Skriva mjukvaran i VB, men då hittar jag inte heatmap (dll, class) som jag kan använda mig av. Dock så hittar jag för ruby.

Tips mottas gärna.

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 13 juli 2016, 16:25:14
av sodjan
Vad är det för system som det ska köras på?
Padda, laptop, annat?

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 13 juli 2016, 16:46:45
av Adis
Kanske ett Pico-ITX kort vore lämpligt.

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 14 juli 2016, 13:06:18
av maDa
Jag har gjort lite Python-lösningar med seriell-port som fungerat på hela 3 olika OS samtidigt. (Win/Linux/OSX)

Är inte så hemma på heatmaps, men detta är kanske något som hade fungerat
https://plot.ly/python/heatmaps/
http://stackoverflow.com/questions/2369 ... r-data-set

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 14 juli 2016, 18:11:07
av Adis
Tack maDa. Python verkar vara det man ska köra :)

Har satt mig in i det lite nu. Installerat och håller på och pillar :)

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 14 juli 2016, 23:30:41
av TomasL
Skall du köra windows embedded så är väl C# att rekommendera.

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 14 juli 2016, 23:34:22
av Adis
Gick fort detta! Från att inte kunna python till nästan vad jag hade önskat mig:
figure_1.png
Dock så hade detta varit det ultimata:
Bild

Dock så lyckas jag inte få in py-sphviewer som skapar det ovan. Blir märkliga fel när jag kör pip install py-sphviewer

TomasL: Windows embedded är ett som ett vanligt windows med en twist, strippad, anpassad för embedded. Den kan ju i sig köra allt vad en vanlig windows kan. Tex python. Någon jag missat kanske?

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 14 juli 2016, 23:42:24
av TomasL
Tja, C# är ju nativt i windows, du behöver ju inte installera några ytterligare tolkar såsom Python osv.

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 15 juli 2016, 00:16:19
av Mr Andersson
En fördel med python är att det är lätt att lära sig och går ganska fort att utveckla i. (Men det är C# också enligt mig).
En nackdel med python(*) jämnfört med C# är att det är extremt mycket långsammare (interpreterat språk vs JIT-kompilerat). Men det är ju inte alltid man behöver mer prestanda än vad man får ut ur python heller.
Det finns iofs IronPython som är python som körs under .net men jag har själv aldrig testat det.

*) jag antar att du använder standard CPython-implementationen

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 15 juli 2016, 00:22:11
av lillahuset
Jag kanske har missuppfattat det men jag har fått för mig att de flesta, eller åtminstone många, bibliotek för Python är kompilerad C. Alltså snabbare än JIT.

Edit: I rubriken står det "multi-OS" men det nämns inte såvitt jag kan se i tråden. Om det gäller är väl C# ett ganska dåligt alternativ. :)

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 15 juli 2016, 00:54:15
av sodjan
Många moduler till Python är i C. Men många är också skriva i Python just
för att få kompatibilitet över flera plattformar utan att behöva kompilera
just för varje plattform.

Sen så är det så klart så att Python är långsammare än motsvarande rent
kompilerade program i ett traditionellt språk. Och Java ligger väl
någonstans emellan.

Sen så, huruvida Python är *för* långsamt går ju inte att säga generellt,
det beror helt på den aktuella applikationen...

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 15 juli 2016, 01:54:40
av Mr Andersson
> Edit: I rubriken står det "multi-OS" men det nämns inte såvitt jag kan se i tråden. Om det gäller är väl C# ett ganska dåligt alternativ. :)
Mono har så vitt jag vet 100%-igt stöd för C#6. Men visst, det beror ju helt på vilka OS TS menade. Jag är ganska säker på att python finns för fler mindre OS/platformar än mono.


> Sen så, huruvida Python är *för* långsamt går ju inte att säga generellt,
> det beror helt på den aktuella applikationen...

Precis. Själv tycker jag att python är ett trevligt språk att koda i och oftast räcker det mer än väl till. Jag ville bara påpeka att skillnaden i prestanda mellan python och c# är väldigt stor. Visst kan man få ut ännu lite mer av C[++] men då tappar man också mycket av "rapid development"-aspekten och det är mycket lättare att skjuta sig själv i foten utan automatisk GC och minneshantering som både python och C# har.

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 15 juli 2016, 09:52:09
av JanErik
Vågar man nämna Java idag?

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 15 juli 2016, 10:28:23
av TomasL
Nä, det är ett jäkla ickefungerande härke. :D

Re: Vilket språk för multi-OS

Postat: 15 juli 2016, 13:02:26
av maDa
Visst kan man köra Java, om du har minst en 1GB minne, och man kan leva med risken att Oracle kommer sin arme av advokater när din produkt börjar bli lönsam.

Annars är https://www.rust-lang.org/ något jag skulle vilja kika på. Det händer enormt mycket där nu.