Sida 1 av 1
Skillnad på operationsförstärkare. LÖST (testad)
Postat: 22 juni 2016, 13:04:06
av SeniorLemuren
Jag tänkte
koppla upp en TS118-3 Non-contact Infrared Sensor till en Arduino. Hittade ett schema där man använde en op som heter "LM358 Dual Op-Amp". I min gömmor kan jag hitta en Dual MC1458 alternativt en LM348. Eftersom jag inte vet ett skvatt om vilka parametrar man skall kolla på i databladen för att göra en jämförelse så frågar jag här om jag möjligen kan använda någon av dessa i stället?.
Edit: Hittade även ett gäng TLC274 (LinCMOS PRECISION QUAD OPERATIONAL AMPLIFIERS )
Re: Skillnad på operationsförstärkare
Postat: 22 juni 2016, 13:38:43
av lillahuset
Jag skulle välja TLC274. Om du vill ha ett bra resultat behöver du en förstärkare med liten drift. Första förstärkaren har 1000ggr förstärkning, ganska mycket. Förmodligen vill du ha en OP med "rail to rail" utgång eller så nära som möjligt.
Re: Skillnad på operationsförstärkare
Postat: 22 juni 2016, 15:01:44
av SeniorLemuren
I beskrivningen anges
The maximum voltage from the thermopile is about 4.4 milli-volts which is way too small. A 1000 times boost now makes it 4.4 volts. This is a practical voltage for us to use.
Hur jag än läser i databladen så hittar jag inget om förstärkning? Jag får nog gå en intensivkurs i op.
Re: Skillnad på operationsförstärkare
Postat: 22 juni 2016, 15:14:56
av lillahuset
Om jag minns rätt, äsch, jag kollar schemat igen.
Den övre OPn har R1=1M och R2=1k, det ger 1000ggr förstärkning. Men jag tycker kopplingen ser lite tveksam ut.
Här har du lite grundläggande OP:
https://en.wikipedia.org/wiki/Operational_amplifier
Edit: Man brukar anta att OPns råförstärkning är "oändlig" vid DC även om det aldrig är sant.
Re: Skillnad på operationsförstärkare
Postat: 22 juni 2016, 15:29:22
av sodjan
För LM358 verkar det vara ca 100.000. "100" i enheten "V/mV"
Men LM358 är väl en sådan där lite äldre standard OpAmp, så det
borde gå att ersätta med det mesta. Jag har svårt att tro att en
av TIs TLC modeller skulle vara sämre...
Re: Skillnad på operationsförstärkare
Postat: 22 juni 2016, 17:22:06
av SeniorLemuren
Ok. Jag rotade fram en
MLX90614 i mina gömmor, som är en digital tempgivare. Den funkar för mina behov och är betydligt lättare att implementera. Så... Problemet löst.

Re: Skillnad på operationsförstärkare. LÖST
Postat: 22 juni 2016, 17:40:36
av lillahuset
Klokt beslut. Jag har en kund som tyckte den (MLX90614) var för dyr och så vitt jag vet håller han fortfarande på med konstruktionen för något liknande ditt tidigare alternativ.
Re: Skillnad på operationsförstärkare. LÖST
Postat: 24 juni 2016, 11:23:49
av SeniorLemuren
Så här blev det första testet av ir-givaren MLX90614. Lättare kunde det inte bli. Endast ett par pull up motstånd och ett färdigt library som fans på nätet, så var det klart.
Först visade den alldeles åt pipan fel. Det berodde på att den jag den var avsedd för 5 volts matning och jag matade med 3.3V. När det rättades till visade ned mer normala temperaturer.
Visst, givaren är nästan dubbelt så dyr (eller hälften så billig om man vill) än den analoga TS118-3 som ju kräver ytterligare ett antal komponenter för att funka, så skall man bara ha ett fåtal finns det ingen anledning att välja den analoga. Om man skall tillverka stora volymer däremot, så blir det en helt annan sak.
irTemp.jpg
Re: Skillnad på operationsförstärkare. LÖST (testad)
Postat: 24 juni 2016, 13:08:13
av larsson
Ja, de där är smidiga. Jag har ett par överblivna från nåt projekt på jobbet som aldrig blev av, skulle vilja göra något kul men hittar inget direkt användningsområde.
Jag lödde ihop en av dem för nåt år sen, funkade hur bra som helst. Man kan i alla fall ha den som molndetektor, riktar man den upp mot en klar himmel visar den typ -50°C även om det är 25° varmt ute
