Sida 1 av 1

Söker koaxialgenomföring genom yttervägg

Postat: 12 juni 2016, 22:00:56
av Melkutt
Behöver lite hjälp av er här inne på hur jag skall lösa detta.

Jag håller på med ett "nytt" pysselrum, det innebär att radioschaket flyttas med.
Tidigare har jag löst det genom att helt enkelt skicka ut en koaxialkabel genom fönstret, anledningen till det är så enkel att jag inte "fått" göra hål i karm el vägg för det har bara vart tillfälliga rum.

Men nu kommer det bli en permanent lösning då jag äntligen har fått mitt efterlängtade "kyffe".
Det är ett källarrum med betongväggar och ett fönster, så det absolut smidigast är att gå igenom fönsterkarmen.
Drömmen är att montera någon form av "skottgenomgång" (som det heter på hydraul språk).
Hittade denna på eBay
image.png
Inte så farliga pengar för en färdig lösning, men jag behöver minst 5st så frakten sticker iväg, sen så tillkomm det en "import charge" på ~25$ (Är det uppskattad tull och moms?!?) så det blir inte så jätte billigt.

Så frågan är om ni känner till någon liknande lösning fast som kan hittas lite närmare?
Karmen som det skall igenom är ~140mm, vill helst inte ha "panel monterade" kontakter och kabel in, men efter som jag spara en "betydelig" summa så funderar jag på det.

Får flika in med att jag är radioamatör för er som inte förstog det, håller mig mest på KV och VHF så jag är intresserad av lösning med N el "UHF" kontakter.

Kan tillägga att det är rätt viktigt att det skall vara estetiskt tilltalande, i alla fall utvändigt då sambon inte är lika intresserad av massa "boa-orm koaxer" och annat som får en att framstå som ett original :D

/SA1CKW

Re: Söker koaxialgenomföring genom yttervägg

Postat: 12 juni 2016, 22:16:41
av vaxfan
Varför inte bara göra hål i karmen eller väggen för kabeln och sedan montera kontakten när du dragit igenom kabeln?
Om du vill kunna byta mellan olika antenner då kan du alltid dra in kablarna till en kopplingsbox på utsidan som har SO-239 kontakter.

/ Tomas - SM3VLC /

Re: Söker koaxialgenomföring genom yttervägg

Postat: 12 juni 2016, 22:25:00
av bit96
Man kan också montera en vanlig ventilkanal, finns i olika storlekar, ca 110-125 mm diameter.
Där kan du dra hur mycket kablar du vill, täta med en rejäl isoleringsbit och sätt ett galler eller en lucka på utsidan och insidan.

Den dagen allt skall bort, sätter du ett vanligt ventilgaller på utsidan och en ventilplatta på insidan.
Kanske har du redan nu en luftventil du kan använda. Täta den dock inte helt utan lägg i så fall in ett mindre rör bredvid kablarna.

Re: Söker koaxialgenomföring genom yttervägg

Postat: 12 juni 2016, 23:18:57
av Melkutt
vaxfan: från början var tanken att bara dra en kabel igenom karmen och montera chassi kontakter utv och kabel in i schacket.
Största anledningen till "skotte" var bara att det är enkelt och ser smutt ut, lätt att ändra om och koppla isär både invändigt och utvändigt.

bit96: Har ingen ventilationskanal i lokalen, är inte så jättesugen på att montera en heller då det är 30cm tjocka betongväggar.
Så först och främst skall det monteras i trä karmen.
Annars en jätte smutt lösning.

Tack för idéerna, spånar vidare :humm:

Re: Söker koaxialgenomföring genom yttervägg

Postat: 13 juni 2016, 07:21:47
av prototypen
Kanske kommer behövas lite ventilation med nått 1 kW slutsteg.

Protte

Re: Söker koaxialgenomföring genom yttervägg

Postat: 4 september 2016, 14:45:45
av Melkutt
Tänkte bara uppdatera denna tråd med ett "avslut" med "förhoppning" att det kan hjälpa någon annan som har samma problem.

Det blev 5st RF N-kontakter med crimp till RG58.
Monteras på en RF plåt och hål för två jord punkter så att allt håller samma potential och ordentligt jordat.

Nu så skall det bara drivas mer ett lass kopparrör i backen till jordning på mitt favorit pink-ställe så jag håller fuktigheten och ledningsförmågan på topp :D

Och så skall ännu 3 kontakter till crimpas och kabeln skall grävas ner.
image.jpeg
Protte:
Har inge slutsteg och har inga planer på att införskaffa.
Roligare att köra radio med så låg effekt som möjligt och så långt som möjligt :)
Och om jag skaffar ett steg på en kW eller mer så har jag ialla fall säkrat uppvärmningen i hobby rummet på vintern :tumupp:

Re: Söker koaxialgenomföring genom yttervägg

Postat: 4 september 2016, 20:51:44
av Mindmapper
Skaffar du ett slutsteg får du komma ihåg att byta ut RG58'an. Bra att du inte gick på metallgenomföringarna. Skulle tro att dessa dragit in kondens i väggen. Åtminstonne här uppe i norrland skulle jag inte vilja ha en sådan köldbrygga. Täta plåten ordentlig så att inte fukt kan kryppa bakom den.