Sida 1 av 2

Söker "haimer" delar

Postat: 2 april 2016, 23:52:25
av mr_ping
Har köpt en sånhär 3D zeroverktyg men lyckades krossa spetsen. Hittar inga spetsar som ser ut såhär ?

Min verkar ha utvändig gänga men alla andra har invändig... eller har jag tagit ut för mkt från enheten ?

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 2 april 2016, 23:54:59
av mr_ping
.

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 09:22:01
av persa
Du har väl troligen någon äldre utgåva. GJS Verktygs AB http://www.gjsverktyg.se i Nykvarn har Sverigeagenturen för Haimer och bör kunna hjälpa dig

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 10:35:30
av H.Andersson
Jag har gjort exakt samma sak, på identisk 3D-Taster.
Köpte ny mätspets hos Wiklunds verktyg, knackade porslinet ur den gamla infattningen och gjorde ny styrning för att passa ny spets.
Det "kast" som blev kunde kompenseras till 0 via de ställskruvar som finns på baksidan.

Kalibrerade mot en håltolk som spändes löst på bordet. kom inom +-2 hundradelar om jag inte missminner mig, på en gammal bäddfräs med Heiden 155.
Har du högre krav så leta orginalspets. Kruxet var att det är länge sedan de slutade med den modellen, och de går ju bevisligen av ibland, så det kanske inte finns så många till salu. Vet att det fanns på ebay, men det blev ca halva nypris mot en ny Taster med frakt från USA, så testade egen variant först.

Passar på att säga att 3d-probe enligt denna modell är oumbärlig i fräsen, kan inte vara utan min! Snabb, enkel, precis; älskar dem!
Det är fel ände att vara snål på, de är rätt dyra i inköp, men värda varenda öre i längden!

//H

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 12:23:44
av mr_ping
Tack för tipsen! Men ni tror det är en Haimer?

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 14:19:48
av persa
Det trodde jag du visste med tanke på rubriken :). Själv gissar jag inte bättre än dig. Står det FH någonstans så är det med största säkerhet Haimer. Maila upp fotot till GJS om du inte får klarhet i det här på forumet

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 17:34:31
av mr_ping
Nja säker e jag inte.... hittar inte ens en bild på den på internet.
Hur gjorde du styrningen ?

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 18:36:51
av mr_ping
Eller göra en adapter såhär med M3 på insidan?

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 21:22:22
av H.Andersson
Knackade ur porslinet ur den gamla spetsen. Denna invändiga diameter var större än styrande ytan för nya spetsen.
Monterade ihop dem med en M3 som jag drog lagom tight. Spände den gamla spetsens styryta (markerat den diametern som yta A på skiss) i hylschuck i fräsen. Indikerade mot nya mätspetsens kula med indikator, och riktade upp det kastfritt. När jag var nöjd limmade jag ihop utrymmet kring M3 skallen med epoxi.
Monterade härligheten i Tastern och kalibrerade den. Kalibreringen görs enl. instruktion m.h.a ställskruv på klockans baksida.
Har fungerat väl i 2 år.
Fördelen med att köpa ny spets är den röda keramikzonen, som går av lätt nästa gång man kraschar. Klockan får iallafall en chans till överlevnad jämfört med solid metalladapter som din skiss.

Tror att ny spets från Wiklunds gick till ca 400:- om minnet inte sviker allt för mycket.

Det är ett fulhack, skulle bli lynchad på plats av första bästa mättekniker :P

//H

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 21:35:54
av DW
Har du svarv?
Är det för smått för att tillverka själv?

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 22:17:15
av persa
Bara som tips ligger det en Haimer 3D-taster ute på Tradera nu. Troligen med weldonskaft

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 23:05:05
av mr_ping
http://www.tradera.com/item/301794/255229124/3d-taster den ?
Den är ju ISO40 (jag har ISO30).


Jag har svarv ja, men är tveksam om jag kan tillverka något med så bra precision i den...

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 3 april 2016, 23:19:47
av persa
Det är ju till 99% säkerhet ett weldonskaft på 3D-tastern monterat i en ISO40 weldonhållare. Bara att byta till en ISO30 weldonhållare och den har du ju redan. Bara att fråga säljaren om du vill vara 100% säker

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 4 april 2016, 02:57:22
av mr_ping
Kollar med säljaren :)

Hade ju varit skönt att laga den man har iofs... men betalade bara 800 för den.

Re: Söker "haimer" delar

Postat: 4 april 2016, 12:22:21
av mr_ping
Haimer själva svarade att det inte är en Haimer.
Undra om det är nån kinakopia då...