Sida 1 av 1
Canbus kontrollera nivå ??
Postat: 11 december 2015, 15:35:02
av BjörnP72
Hej!! Jag skulle vilja bygga ett kontrollverktyg till att kolla nivån i ett canbus-system, dvs i en xlr-kontakt skulle jag vilja ha en led som lyser om jag har ex. mellan 50-70 ohm, utanför det spannet släckt.
Problemet är mina elektronikkunskaper, finns det någon som kan ge mig en vink hur jag skall gå till väga ??
Mvh Björn P
Re: Canbus kontrollera nivå ??
Postat: 11 december 2015, 19:43:13
av TomasL
Du får nog förklara närmare vad du menar.
50-75 Ohm, är det kabelns impedans du menar, eller är det eventuella termineringar du menar, eller?
Re: Canbus kontrollera nivå ??
Postat: 11 december 2015, 20:02:42
av xxargs
Också vilken mätsituation - I ett 'kallt' system utan aktiva spänningssatta enheter eller att man skall kunna mäta i ett system under full drift och utan att det påverkar.
..väldigt olika lösningar och komplexitetskrav.
Är det lång eller kort kabel - 1 km lång kabel så är slingresistansen hög och datahastigheten kanske vald till 50 kBit/s för att det skall fungera, så är också impedansen komplex (resistiv-kapacitiv) och definitivt inte 120 Ohm utan betydligt högre (kanske 300-400 Ohm tillsammans med ett antal nF i kapacitans). slingresistansen är också ansenlig vid längre sträckor och kan vara högre än terminerande avslutare - med likström man man inte skilja dem åt och totala värdet förmodligen långt utanför ditt mätfönster fast det är korrekt terminerat och ger dessutom olika värden beroende var man mäter efter sträckan mellan änd-termineringarna
'karaktäristisk impedans' av 90 - 120 Ohm gäller inte förrän man är runt 200 kHz (~ 400 kBit/s) och högre.
Re: Canbus kontrollera nivå ??
Postat: 11 december 2015, 21:00:34
av BjörnP72
Jag ska förtydliga lite, det handlar om att parallellköra generatoraggregat temporärt, dessa styrsystem kommunicerar via canbus, canbusen har jag byggt med xlr-kontakter och skärmad kabel.
Exempel: 5st generatoraggregat kopplas samman med parallella canbus-linor med 120ohms terminering i ytterändorna, det är då jag vill då snabbkolla att systemet håller ca 60 ohm och att allt är ok innan man driftsätter systemet, dvs kallt mätande.
Längd ca 15m mellan aggen totalt max 100m kanske.
Re: Canbus kontrollera nivå ??
Postat: 11 december 2015, 21:04:05
av TomasL
Enklast är ju i så fall att mäta med lämplig DMM, kanske göra en XLR adapter till mätsladdarna.
Re: Canbus kontrollera nivå ??
Postat: 11 december 2015, 21:17:04
av BjörnP72
Det är förmodligen så det blir, men det vore kul att ha en liten plugg i fickan att snabbkolla med ,framförallt om någon annan gör jobbet. En liten grön diod som lyser om systemet ligger mellan 50-70 ohm. Check...
Re: Canbus kontrollera nivå ??
Postat: 12 december 2015, 07:18:02
av psynoise
Hej,
För ett kallt system har du Ohms lag V = R*I alternativt I = V/R. Då kan du genera spänning eller ström och mäta den andra. Lysdiod kan då tändas och släckas via komparatorer.
Spänningsreferenser finns det en uppsjö kommersiella, strömgeneratorer är dock väldigt begränsat. Se sedan till att hålla spänningar och strömmar inom rimlig nivå för att inte skada CAN-gränssnitten.
Re: Canbus kontrollera nivå ??
Postat: 12 december 2015, 11:26:34
av xxargs
En weatstonebrygga snor man ihop ganska enkelt med några 60 Ohms-motstånd, en typisk klassisk visarinstrument med nålen i mitten i viloläge (tyvärr är sådant numera dyrt och svårt att hitta) ett batteri (CR123 förslagsvis då motstånden drar en del ström under mätning och LiMO2-batteriet är stabil i spänning större delen av sin urladdningskapasitet) och en tryckströmbrytare.
Visarinstrumentet behöver ett trimpot i serie för att trimma skalan och så skaffa man referensmotstånd för sina gränskrav och trimmar visarinstrumentet så att den ställer sig ungefär 3/4 till för högra gränsen och 1/4 för låga gränsen av impedansvärdet (man kanske får markera på skalan då det är svårt att få det symmetriskt om man inte väljer och räknar ut motstånden i bryggan för precis i mitten av värdet mellan sina godkända impedansgränser - och då får man titta på (Z1 - Z2) / (Z1-Z2) och stuva om dessa lite för att få fram motståndsvärdet för bryggan om man skall ha det symmetriskt).
Då är läget att ju mindre nålen rör sig när man trycker på strömbrytaren - ju närmare idealvärdet är det på mätta impedansen och man kan se om nålen slår vänster eller höger om anslutna impedans är högre eller lägre än önskad värde.
men observera, detta gäller bara för DC-kopplade termineringsmotstånd.
weathstone-tester.svg
(om det är knöligt att visa svg)
weathstone-tester.pdf
att bygga så att en lysdiod tänds om man är inom godkänd område och om det är utanför för lågt eller för högt är görbart men innebär att det är en hel bunt med OP-ampar/komparatorer som skall in om man vill ersätta visarinstrumentet.