Sida 1 av 6
Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 25 oktober 2015, 18:52:57
av Thorped
Någon som har gett sig på att bygga en liten horisontell fräs någon gång? Jag har en tanke om något i stål då jag har insett att ska man bygga litet och ha möjlighet för stabil fräsning i med utstick i Z'a på runt 200mm så blir det inte någon liten maskin om man har vertikal spindel. Räknar med att en horisontell maskin bör ha minst lika mycket i motvikt som utstick och det gör den visserligen längre men inte högre, dessutom kan man byta verktyg från sidan. Jag har begränsat utrymme i höjd och djup därför skulle det funka bra. Dessutom kan man knö in en 4'e axel utan större problem, bara att sätta in ett rundmatningsbord. Har ju lite mer erfarenhet av verkligheten nu jämfört med när jag startade tråden "Planerar CNC", vi hade 3 stycken horisontella Mori Seiki på förra jobbet, dom är lite av förebilden till denna idé.
Tänkte ha 4 st kulskruvar i X som får hålla uppe spindeln, 2 i Z och 2 i Y. 4 skenor i Z och X samt 2 i Y. Har inte direkt bråttom och kommer göra en utförlig budget innan något börjar byggas. Har dock nog med kontakter för att få planfräsningar och cncjobb gjorda för fikapengar. Kommer uteslutande köra aluminium hoppas även få nog med stabilitet för att köra stål.
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 25 oktober 2015, 19:05:55
av säter
Jag har en avställd gammal flerop som du kan få överta och utgå ifrån.
Den är väldigt låg, samt billig.
Förövrigt gillar jag horisontalare.

Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 25 oktober 2015, 22:42:31
av Thorped
Haha, tänkte sätta den på byrån hemma men din historia är väl aningen stor för det?

Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 25 oktober 2015, 22:48:48
av säter
Du ska ha en liten bänkmaskin alltså?
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 01:31:56
av lgrfbs
Kom inte längre än att jag la ut min CAD ritning på en bänk horisontalfräs, bör ligga på forumets server.
http://elektronikforumet.com/forum/view ... s#p1054300
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 10:25:14
av Thorped
säter skrev:Du ska ha en liten bänkmaskin alltså?
Ja det var tanken men hittar jag någon större lokal så kan jag säga till.
lgrfbs skrev:Kom inte längre än att jag la ut min CAD ritning på en bänk horisontalfräs, bör ligga på forumets server.
viewtopic.php?f=5&t=71837&p=1054300&hilit=Hotisontalfr%C3%A4s#p1054300
Jag kan alltid inspireras men jag ritar något mer stabilt. Hur skulle förresten uppspänningen fungera? Ser ut att bli trångt. Däremot slår det mig att Mori Seiki'n bara hade X och Y i spindeln och Z i bordet så jag borde bygga likadant. Är dessutom mer praktiskt att ha det så om man vill hålla den kompakt, gäller bara att få den tillräckligt stabil i Y.
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 10:41:14
av persa
Apropå smarta sätt att bygga horisontalmaskiner
CCF20151026_00000.jpg
Niigata SPN-series. Har byggt med detta koncept sedan 1993
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 12:18:54
av säter
Thorped skrev:Är dessutom mer praktiskt att ha det så om man vill hålla den kompakt, gäller bara att få den tillräckligt stabil i Y.
Det finns ungefär 3-4 olika konfigurationer för Y-axeln på fabrikstillverkade maskiner.
En av dessa är likt Niigata-SPN, dvs spindeldockan löper i ett rektangulärt hål i pelaren. (det gör den även på min Niigata-HN)
Det har visat sig att denna konstruktion fungerar bra och är kompakt.
Det är en väldig fördel att kunna ha motorer och liknande sticka ut på baksidan.
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 12:25:28
av Uttis
Hur ser fästet mot golvet ut? Tänker på det som står på bilden att det är 3 punktsfäste, stämmer det att det är 3 stödpunkter?
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 12:28:55
av persa
Ja, det är 3-punktsuppställning
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 12:31:36
av säter
Man menar nog att man kan ställa den på tre punkter.
På bilden ser man ju ett större antal fästen.
För en stabil bänkmaskin, är det nog en fördel att bygga bottendelen så stabil att 3-punktsuppställning är möjlig.
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 12:35:21
av säter
Är det dubbla kulskruvar på X-axeln?
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 12:45:37
av persa
Det är trepunktsuppställning. Man ser 2 av fötterna på fotot. Den tredje är mitt emot den bakre på andra sidan
Dom andra fästena är för annat
Ja, dubbla skruvar i X på 630- och 800-palettaren. Enkel skruv på 500-palettaren
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 26 oktober 2015, 13:01:17
av säter
Thorped skrev:möjlighet för stabil fräsning i med utstick i Z'a på runt 200mm
Menar du utstick på själva verktyget eller inkluderat det som spindelnosen sticker ut?
Vilka slaglängder har du tänkt dig?
Så man vet ungefärlig storlek.
Persa:
Du har rätt.
Jag ser det nu när jag tittar på bilden igen.
Re: Har någon byggt en horisontell CNC-fräs någon gång?
Postat: 27 oktober 2015, 01:05:29
av lgrfbs
Thorped skrev:
Hur skulle förresten uppspänningen fungera?
Hela det rosa bordet med T-spåren skulle gå att lyfta ur maskinen för riggning och sedan monteras tillbaka och låsas på plats med skruv.
Spindeln skulle vara en Dremel maskin.