Sida 1 av 2

Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 11 oktober 2015, 17:09:42
av Erik5678
Hej!

Jag fick för några veckor sedan vibrationer i fingrarna när jag tog i min iPad som var ansluten till mitt högtalarsystem, ett Logitech Z2300 med baslåda (Denna är dubbelisolerad och saknar därmed jordning). Min tanke var att nätfiltret nog börjar bli dåligt efter alla dessa år, så jag ryckte ur kontakten och problemet var ur världen.

Men så idag fick jag en rejäl stöt när jag pluggade ur en USB-kabel från datorn. Denna kabel går till en etikettskrivare som även den saknar jordning. Nu blev jag fundersam och plockade fram multimetern och började mäta. Mellan jordblecket i förgreningsdosan/överspänningsskyddet och metallen på USB-kontakten mätte jag upp 90 VAC, 50 Hz.

Efter detta blev jag fundersam på om jag hade en läcka mellan fas och nolla, så jag mätte i överspänningsskyddet och fick 227V fas->nolla, 227V fas->jord samt 0V nolla->jord, så allt normalt där. Nu passade jag även på att koppla in högtalarsystemets stickpropp igen, och mätte på 3,5mm-pluggen där det låg 25V AC på tre alla ringarna.

Det slutsats jag drar av detta är att det är en ren tillfällighet att båda dessa prylar läcker spänning och att det inte har något samband med varandra, men samtidigt så blinkar det till ganska ordentligt i lamporna när jag slår på överspänningsskyddet, så misstankarna mot detta är fortfarande kvar.

Vad säger expertisen? Fel på produkterna, normalt läckage eller något annat fel? Några mer mätningar som jag bör göra för att reda ut detta?

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 11 oktober 2015, 17:16:57
av Icecap
Produkter med jordningsmöjlighet har oftast några X-kondensatorer som sitter mellan fas och chassi/skyddsjord samt mellan noll och chassi/skyddsjord.

X-kondensator är en typ som går sönder vid att få avbrott, det är det speciella med dom.

Men i teorin betyder det att när skyddsjorden inte är anslutet blir det halva AC-spänningen på chassit.

Andra utrustningar utan jordningsmöjlighet - och även dom med jordningsmöjlighet - har sedan kapacitiv koppling i transformator osv.

Så ja, det är normala läckströmmar och de kan ofta minskas vid att vända ett kontaktdon.

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 13:04:45
av Erik5678
Hej och tack för svar!

Kan man göra något åt detta? Det är ju inte speciellt kul att få kraftiga stötar när man använder sina elektroniska produkter...

Rent spontant känns det som att det inte är så bra att lägga denna typ av spänning på chassijord i datorn, som även är förbunden med andra anslutna tillbehör som externa hårddiskar, bildskärmar och liknande. Är det någon risk att saker går sönder, om inte direkt så kanske komponenter slits snabbare?

Att vända stickproppen brukar ju hjälpa, men gör absolut ingen skillnad i dessa fall.

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 15:17:32
av Erik M
Ett sätt, som jag har en känsla av är typ olagligt att genomföra, vore att jorda - en gång till. En kabel mellan lämplig punkt och närmsta element.

Men som sagt - jag är rätt säker på att det är både olämpligt och olagligt.
(Någon vet säkerligen något mer specifikt på det.)

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 15:33:59
av SM7CZR
Att koppla allting i ett jordat uttag måste vara det enklaste för att slippa obehaget.

Det du upplever som "stötar" är kapacitiv spänningsdelning genom två lika stora kondensatorer, en från fasen och en från nollan
som går till en gemensam jordpunkt i utrustningen.
Nätspänningen 230 Volt /2 = 115 Volt.
Det kan kännas obehagligt när man är oförberedd, men absolut ofarligt.
Strömmen är absolut minimal.
Varken du eller någon utrustning kommer att gå sönder av detta.

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 16:12:22
av Erik5678
Tack igen för svar.

Självklart hade det varit trevligt om allt var jordat, men nu har tillverkarna valt att inte ge möjlighet till jordning tyvärr. Men då vet jag varför det blir som det blir och att det inte är skadligt varken för mig eller min utrustning. Tack!

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 17:39:58
av Biker
Du jordar allt du kan sen får du leka "vända på stickproppar" på resten av grejerna.

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 20:10:56
av ViktorSigg
Haha hade exakt samma problem med min stationära pc i förra lägenheten, där vägguttagen var utan jord.
Kittlade alltid i fötterna när man lade upp dom på datorn och lutade sig tillbaka till en bra film. Löste detta som redan har skrivits, genom att dra en enkelledare mellan en av skruvarna som håller sidoplåten på chassit till elementet som stod bakom datorn. Fungerade alldeles utmärkt!

Kabeln va tillochmed gul/grön, så det va inte så farligt olagligt. :)

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 20:16:42
av lillahuset
Var kabeln gulgrön måste det väl ha varit reglementsenligt. :D

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 21:07:04
av gkar
Jag är ingen vän av att jorda i element.
Men om man ändå gjort det, skall kabeln inte vara gul/grön eftersom det inte är en skyddsjord, utan en funktionsjord...

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 21:11:52
av danielr112
Hade likadant i min gamle lägenhet. Datorn under bordet och elementet där fötterna var. Alltid lika spännande när man rörde både elementet och datorn samtidigt :D

Eller för den delen man var fuktig med svett på fötterna eller handen och skulle göra nåt 8)

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 13 oktober 2015, 21:46:20
av Biker
Samma här - ganska vanligt.

Man kan potentialutjämna men det finns vissa risker.

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 14 oktober 2015, 20:02:25
av maha
Jag har pajat flera ljudutgångar på ljudkort på grund av detta så viss försiktighet är inte fel! I mitt fall blev stereoanläggningen jordad via antennkabeln till TV:n. Men datorns chassi låg ju på en helt annan potential på grund av ojordade uttag. Så när man kopplade in datorn till stereon så...RIP Sound Blaster Live. Totalt fyra gånger innan även jag jordade datorn till värmeelementet. Men det här börjar bli 10-15 år sedan.

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 14 oktober 2015, 20:26:38
av Biker
Vissa grejer kan man använda galvaniska åtskiljare till , antennkabeln är t.ex en.
Varit lite problem med tv apparater som jordar via antenuttaget och det har gått sönder/tatt fjutt

Re: Får stötar av datortillbehör, hjälp att utreda

Postat: 14 oktober 2015, 21:03:34
av MadModder
Man ska aldrig jorda i element, särskilt inte om de är vattenburna. Ström, metall och vatten vet man ju hur det funkar.
Sen om det samtidigt blir ett jordfel i en apparat som en rörpulare är och donar i källaren och ska byta en rörsektion eller så... inte heller så bra.