Sida 1 av 1

Balanserat till obalanserat

Postat: 15 november 2005, 13:59:21
av danei
När man ska gå från ballanserat till obalnserat med en ljud signal, ska man koppla ihop "kall" signal med jord. Vad skulle hända om man inte gör det utan bara använder de två signalerna in i motagaren?

Postat: 15 november 2005, 14:29:27
av $tiff
Att köra ihop signalerna på det visat är en fullösning, då förlorar man nämligen balanseringen på jela kabeln och har inte någon nytta av att den sändes ut balanserad från början.

Om du inte jordar ena signalen har du bara två signaler som kan flyta omkring relativt jord (beroende på hur den balanserade sändaren är uppbyggd). Detta innebär att det kan smyga sig in common-mode-strörningar som kommer plockas upp som den signal du får in.

Postat: 15 november 2005, 14:45:04
av danei
Läget är den att sändaen är balanserad. Sladden är två + skärm. Men ett av utagen är tvåpolig tele. Käner inte för att byta det nu så därför frågar jag. Det kommer att bli fler utag på samma kabel, det är därför jag inte vill bygla kall och jord. Men det kanske är bäst ändå.

Postat: 15 november 2005, 14:53:23
av $tiff
Det kan ju funka, prova och mät om det blir galet.

Annars får du bygga en riktig konverterare, kolla på "Figure 2 - Balanced Line Receiver"

Postat: 15 november 2005, 14:57:52
av danei
Det är inte aktuellt. Anledningen till att jag frågade var att jag skulle göra rätt första gången och slippa fundera på om det ev är olika ljud.

Postat: 15 november 2005, 15:21:46
av JimmyAndersson
Det är en bra fråga.
"Minus-sladden" är en fasvänd version av "Plus-sladden" (för att fasa bort störningar), så det ska inte bli någon skillnad om man kopplar "minus" till jord eller om man låter den vara oinkopplad.
Men i alla manualer till apparater som jag sett, så kopplar man ihop "minus" med jord. Om du vill använda så få sladdar som möjligt så kan du ju koppla ihop "minus" med jord redan i den kontakten som sitter i sändaren.

edit: Ett ganska stort Obs: Använd inte obalanserade kablar till uttag som ger phantom-matning (48v). Det blir kortslutning då...
Sedan finns det förresten två olika sätt att koppla XLR-kontakter (som jag gissar att du använder). Den mest vanliga (med brittiskt ursprung om jag inte minns fel) kopplas såhär: 1= Jord/Skärm. 2= Hot (+). 3= Cold (-).
På telekontakter är det den längst fram, dvs "tip" som är Hot.
Du vet säkert om det, men jag skrev det bara ifall någon undrar.. :)

Postat: 15 november 2005, 15:26:21
av danei
Då skippar jag joden i det urtaget.
Anledningen till att jag inte vill bygla är att det kommer att finnas trepoliga XLR kontakter på minst ett annat ställe på samma kabel. Jag vet att det inte är optimalt. Men det duger till tillämpningen. Då vill jag ha möjlighet att koppla in en balanserad mottagare där.

Postat: 15 november 2005, 15:31:55
av JimmyAndersson
Bra tänkt. :)

Men, förresten, det är ju Cold (dvs minus) som man skippar. Jorden måste vara med, annars blir det fel.

Postat: 15 november 2005, 15:36:02
av danei
Säker på det? signalen är ju normalt sätt mellan varm och kall. Det funkar sökert mot jord också men jag tycker att det låter mer rätt utan den.

Postat: 15 november 2005, 15:38:29
av JimmyAndersson
Hm.. nu blev jag osäker.
Testa, du märker ju om det låter eller om något blir konstigt. :)

Postat: 15 november 2005, 15:38:56
av $tiff
Det vore smartare att koppla in varm (+, stift 2) och kall (-, stift 3) till obalanserad, men det går ju inte eftersom obalanserade ingångar oftast har jorden direkt anluten till nätjort eller något annat otäckt. Då kommer ju kall (-, stift 3) likväl jordas.

Edit: Förväxlade pin 1 & 3

Postat: 15 november 2005, 15:43:09
av JimmyAndersson
Var tvungen att kolla i en manual:

1= Jord/Skärm. 2= Hot (+). 3= Cold (-).
När man gör om en balanserad signal så kopplar man ihop Jord (stift 1) med Kall (-, stift 3).
Jag har inte provat att köra utan att koppla ihop två poler, så där är jag osäker, men telekontakter använder Jord och Hot.

Postat: 15 november 2005, 15:43:13
av danei
De vanligaste med enheter som är obalanserade är att de inte ens är anslutna till skyddsjord.

Postat: 15 november 2005, 16:03:32
av JimmyAndersson
Det är nog sant.
Sedan är ju den klassiska fällan att blanda ihop signaljord med chassijord (skyddsjord). När det gäller strömförsörjning så brukar jag mäta och koppla in apparater så de har fasen på samma sida. Då blir det minst jordbrum och man undviker stötar om apparaterna är inkopplade till ojordade uttag. Sedan brukar jag koppla ihop alla chassin med en extrasladd för att slippa stötar från något slarvigt jordat chassi.

På de sätten har jag blivit av med mycket störningar. -Att koppla en extern D/A-omvandlare till SoundblasterLive-kortet var en annan förbättring som minskade störningarna enormt!
De enda störningar jag har nu kommer från batterieliminatorerna till gamla trummaskiner. (En vacker dag ska jag montera extra kondensatorer och högpassfilter till dessa...) :)