Sida 1 av 1
Ljus/spänning -> Resistans
Postat: 4 november 2005, 23:38:53
av BN
Jag undrar om det finns något bra sätt att omvandla en spänning från lämplig optisk sensor, eller annan sensor för all del, till en resistans på sisådär 100k utan att använda en A/D-omvandlare. Helst skulle jag vilja använda mig av en helt analog lösning.
Tanken är att jag skall kunna använda nånting som mäter ljusstyrka eller vinkel och omvandlar det till en resistans i en WahWah-pedal jag har tänkt att bygga. Detta istället för att behöva vrida på en mekanisk pot., men jag behöver ändå ha momentana resistansvärden för att kunna få ett mer eller mindre kontinuerligt (ickediskret) svep av WahWah:ns filter.
Jag läste någonstans att man kan använda FETar som spänningsberoende resistanser, är det något man skulle kunna applicera på detta problem och i sådana fall hur?
//BN
Postat: 4 november 2005, 23:40:55
av bengt-re
LDR ? Det är ju vad du önskar ?!
Postat: 4 november 2005, 23:46:29
av BN
Förvisso, men är inte dom alldeles för sega i det här fallet? Det var känslan jag fick när jag tittade som hastigast i ELFA-katalogen, men jag kollade å andra sidan inte så noga.
Postat: 4 november 2005, 23:47:17
av bengt-re
Finns millisekundersnabba LDR också. Skiljer extremt mycket i snabbhet mellan olika modeller
Postat: 4 november 2005, 23:58:58
av JimmyAndersson
BN: Bra idé. Jag har en WahWah-pedal (Korg) där fästet för poten gått sönder. Hm, kanske skulle prova din idé.
Till mitt laserbygge ska jag använda LDR-motstånd för att läsa av en vinkel. Jag trodde att det skulle går för långsamt, men jag har testat två olika modeller och de verkar hänga med. Så det lär inte vara några problem att använda en ganska "enkel" LDR till WahWah-pedalen. En fot lär ändå inte kunna styra pedalen fortare än en LDR.
(Som liten jämförelse kan man ta optiska kompressorer. Det finns modeller som styr ljudet med en vanlig glödlampa, och lampor är inte kända för att vara snabba direkt. Men det har fungerat i åtminstone 30 år.)
Postat: 5 november 2005, 00:33:04
av monstrum
Varför inte A/D-omvandlare? Förvisso får du inte en helt steglös övergång mellan nivåerna, men slänger du in en 16 eller 24 bitars ADC så kan du knappast uppfatta "hacken".
Postat: 6 november 2005, 03:07:54
av JimmyAndersson
En A/D-lösning verkar lite onödigt avancerat och dyrt med tanke på vad som ska göras. Men visst, det går om man vill göra det väldigt "hitech".
Har kollat lite på äldre pedaler och där används det en vanlig lampa och en LDR...
Postat: 6 november 2005, 13:14:09
av BN
Nu har jag beställt en LDR som jag tänkte jag skulle labba lite med och se vad man kan få ut av den.
Min första tanke var att jag skulle pulsa en digital pot. med hjälp av en(/två) infraröda läsgafflar, men om det nu fungerar med en LDR så vore det en något smidigare lösning eftersom man slipper funderar på vilket håll pedalen går (tänker använda ungefär samma lösning som Jimmy beskriver i sitt laserprojekt med en tonad OH-film). Derssutom blir det ju helt analogt med denna mteoden, inte för att det kanske spelar nån större roll egentligen men jag råkar tycka om analoga saker...
Tack för era tips, jag lär återkomma med en statusrapport när jag fått mina LDR:s
//Björn
Postat: 6 november 2005, 13:19:06
av bengt-re
Härligt med folk som bygger lite med känsla snarare än vad som är praxis. Jag menar killen som byggde en klocka med Nixirör - inte motiverat att göra en klocka så, men coolare !