Sida 1 av 1

Termostat

Postat: 22 januari 2015, 21:14:10
av MadModder
Hur funkar egentligen såna här 230V-termostater med ett hoprullat rör ovanpå? Plastlådan brukar vara typ 4cm bred och hög, samt 10cm lång.
Vi har en sån i vårt torkrum, och den styr friskluftsfläkten. Ibland hänger sig termostaten men släpper om man knackar på den. Är den slut, eller kan det vara något som kärvar och går att fixa?

Re: Termostat

Postat: 22 januari 2015, 21:20:13
av Purre
Är väl ett relä som hänger sig?

Re: Termostat

Postat: 22 januari 2015, 21:56:06
av opampen
Kan det inte vara en bimetalltunga som sluter/bryter vid en viss temperatur, i vilket fall om det är en äldre termostat? Denna kan då ha tjänat ut, verkar vara något mekaniskt fel.

Re: Termostat

Postat: 22 januari 2015, 22:10:54
av CPMS
Spritfyllt kapilärrör som är kopplat till ett membran som påverkar en mekanisk brytare i lådan.

Går väl att prova lite finolja på dom mekaniska delarna men troligtvis bara att byta ut om den hänger sig.

Re: Termostat

Postat: 23 januari 2015, 19:16:51
av Danny
Jag har en begagnad (kpl m. låda), om det är av intresse.

Re: Termostat

Postat: 23 januari 2015, 21:32:22
av MadModder
Jag har också en ligger, som jag råkade hitta i en låda tillsammans med andra grejer på ett ställe jag var på för ett tag sen.
Ska ta mig tid nån gång och kolla på både den och den i torkrummet. Men jag ska ha din i åtanke om det eventuellt behövs. :)

Re: Termostat

Postat: 6 februari 2015, 15:43:35
av MadModder
image.jpg
Hehe det kanske inte var så konstigt att termostaten har varit oberäknelig.
Den befintliga har ett områda mellan -5 och +25 grader. Inte optimalt i ett torkrum... Den var inställd max åt höger, ca 3 grader över max, så fjädern bakom satt lös. :p

Den jag ska byta med går mellan 0 och 40 grader. Undrar vilken temperatur jag ska ställa in... 30 kanske?

Re: Termostat

Postat: 6 februari 2015, 16:53:20
av Purre
http://www.podab.se/Svenska/Produkter/Torkrum_/830243

Ska inte vara så långt ifrån den där 25+3 verkar det som :)

Re: Termostat

Postat: 6 februari 2015, 19:27:12
av MadModder
30 står det där på flera produkter. Vad bra att jag ställde den på 30 då innan jag skruvade ihop den! :D
Nu sitter den där på väggen iaf och funkar bra.

Off topic:
Fast det hjälper inte så himla mycket just nu.
Skruvade ner ventilationsfläkten som ska blåsa ut den fuktiga luften, för lagren där i är helt slut, och låter väldigt illa.
Men när jag fått ner den rasade det ner murbruk, tegelbitar och lättbetongsmulor från hålet i väggen.
Av någon anledning bestämde man sig för att använda befintlig ventilationskanal upp i murstocken för den forcerade ventilationen en gång i tiden.
Och vid stamrenoveringen på 90-talet använde man vissa kanaler i murstocken för de nya rören, och man var inte så noga med hur mycket som revs där i och om någon kanal bredvid strök med också.
Började gräva ut allt skit som rasat ner, och fick väl ut ca 4 liter ungefär.
Lyste med ficklampa upp i hålet och tänkte att den här kanalen är väldigt grund, och går väldigt nära vatten och avlopp. Hmm... Ställde min ficklampa i hålet så den lyste uppåt.
Gick upp till lägenheten precis ovanför där en kompis bor. Under diskbänken är det ett litet hål in i väggen där rören kommer ut.
Kollade in och mycket riktigt. Jag såg ljuset från min ficklampa!
Ganska obra... Hålet i torkrummet måste sättas igen.
Så nu blir det håltagning i ytterväggen på andra sidan rummet, montage av ny fläkt och ventilationskanal några meter. Så som det SKA vara.