Sida 1 av 1

Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 14 december 2014, 12:27:42
av Mubaslat
Hejsan! Ny på forumet, men tror jag hamnade rät här i Allmänt?!

Det är iaf så att jag har fått ett litet uppdrag av jobbet mitt, jag ska göra en elrullstol radiostyrd. Idag har jag gjort med med hjälp utav två servon som är kopplade till styr-joysticken, dom styr jag med hjälp utav en vanlig radiosändare som jag annars använder när jag flyger radiostyrd helikopter.
Men nu var ju det bara en liten prototyp så man kunde se att det fungerar, och det gjorde det! :tumupp:

MEN, det behövs en mindre enklare kontroller, gärna lite stöttålig iaf, finns det något ute på marknaden redan som går att använda? Det spelar ingen roll vilka frekvenser den använder osv, 2.4ghz, 5.8ghz, 488mhz och allt vad det heter.

Eller måste man bygga sig en egen sändare? Krångligt?

Jag gillar lösningen med servon som styr själva joysticken då jag tror det kommer fungera fint länge, så jag skulle gärna vilja använda en mottagare där man kan koppla in vanliga servon på något vis.

Hoppas ni förstår vad det är jag är ute efter.

Tack!
Mvh Anders

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 14 december 2014, 16:53:59
av LaRdA
Har inte sett någon RC-sändare av tåligare typ, däremot finns det industriella styrningar men jag är tveksam till att det fungerar att koppla RC-servon till en sådan.
Att bygga en egen styrning behöver inte vara så komplicerat om man utgår från färdiga moduler, jag gjorde en snabb googling och kom fram till några saker som borde fungera ihop. (Har inte testat själv så jag kan inte ge några garantier)

Open Source mjukvara till Arduino:
http://www.reseau.org/arduinorc/index.p ... n.HomePage
Bild

En eller två valfria joysticks,här är en som borde fungera, men du kan välja någon kraftigare modell efter egen smak.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... itter.html

En sändarmodul som tar PPM signaler, tex denna:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... odule.html

Samt en motagare med lämpligt antal kanaler, här en med 4st
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... eiver.html

Och en med 8st kanaler, som även ger möjlighet till telemetri för övervakning av signalstyrka, batterispänning osv.
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... etery.html

Edit: Eller kanske en WiFi motarare så att du kan styra från valfri Android eller Iphone, visserligen inte med joystick men lite fränt ändå. :D
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... eiver.html

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 14 december 2014, 17:18:09
av Micke_s
Ska den köras bland folk? Kan vara bra att fundera vad som händer om någon del blir trasig/gör fel..

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 14 december 2014, 17:22:52
av Icecap
Att läsa en joystick och överföra data är enkelt. Jag har sedan länge en konstruktion som kan detta.

Det viktiga är däremot vad som ska hända vid brist på kommunikation eller om den blir störd ut.

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 14 december 2014, 17:40:07
av LaRdA
Nu är visserligen inte radiomodulerna jag länkade till inte säkerhetsklassade, men de har iallafall inställbar "failsafe", dvs att man kan ställa in så att mottagaren ställer sig i ett förutbestämt läge om den tappar signalen från sändaren.
Jag skulle även säga att de även är relativt säkra i hänsyn till störning då man låser sändarens ID till mottagaren, samt att den arbetar med frekvenshoppning.

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 14 december 2014, 19:12:59
av Mubaslat
Tack för svaren gott folk!

Några utav prylarna du länkar till LaRda har jag redan hemma, så det är ju lite kul. Jag har tänkt lite i dom banorna, alltså Arduino men att programmera en sådan har jag sjukt dålig koll på.. Men lär kanske undersökas iaf.

Tanken är att det ska finnas ett sk. "dödmansgrepp" alltså en knapp man lär hålla in samtidigt som man styr joysticken, och om det skulle bli så att dom tappar kontakten med varandra så precis som du nämner det, en failsafe då den går tillbaka i centrerat läge.

Micke_s - Den ska inte köras bland folk, den här brukaren vill ha så att han kan ta sig till sin bil själv från sin villa, kravla sig in i bilen och sedan styra bort elrullstolen. Han vill även kunna justera höjden på stolen så jag kommer få sätta dit någon form utav "mackapär" som kan trycka på knappar, finns det någon form av "tryckservo" tro, jag har för mig att jag sett det någonstans.


Men då funkar det alltså såhär på ett ungefär > Joystick > Arduino > Sändarmodul ---------------> Mottagare > Servon?

/ Anders

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 14 december 2014, 19:44:08
av LaRdA
Men då funkar det alltså såhär på ett ungefär > Joystick > Arduino > Sändarmodul ---------------> Mottagare > Servon? Exakt så jag tänkte, borde inte heller bli så mycket programmering då den största delen av jobbet redan är gjord, utan det är om du behöver göra några modifikationer för att anpassa den till din applikation.

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 15 december 2014, 17:00:50
av Mubaslat
Härligt!

Som jag skrev förut så har jag dålig koll på Arduino, men det är alltså en sån här jag behöver?

http://www.aliexpress.com/item/1Set-IC- ... 84392.html

/ Anders

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 15 december 2014, 17:34:42
av Lennart Aspenryd
Om det gäller en känd miljö kan Wifi vara rätt. Kolla gärna http://www.spark.io/start

Jag är själv lite förvånad över hur lätt det var!
Har legat på mitt bord (hylla) länge när jag nu tog mig tid att koppla upp dem.

Jag menar Kontrollenheten har man ju! Smart telefonen eller plattan!

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 15 december 2014, 17:43:27
av Mubaslat
Wifi hade kunnat vara ett alternativ, men gubben som har stolen är runt 70 år och har verkligen ingen smartphone :) Han vill ha stora enkla knappar/spakar typ.

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 15 december 2014, 17:50:15
av Lennart Aspenryd
Du kan ju kolla in ålder på "Gubben" som kom med Spark tipset :vissla:

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 15 december 2014, 18:12:33
av Mubaslat
Ahaaa, du tänkte så, ja men då är du en väldigt mycket modernare gubbe i det här fallet :)
Gubben det handlar om här är iaf 70+ och som jag förstått det hela är han inte så haj på surfplattor/smartphones.


Fundering nummer 2 var nu då om det fanns någon form av tryckservo, som man kan montera över befintliga knappar på cp till elrullstol och då kunna justera höjden på stolen t.ex.
Jag har för mig att jag sett ett typ skruvservo någonstans, ett sådant kan man ju ställa ändläget på kanske och på det viset få ett servo över "upp-knappen" och en över "ner-knappen".

/ Anders

Re: Stöttålig radiostyrning med joystick.

Postat: 9 november 2016, 20:45:49
av Mubaslat
Jag bumpar upp min gamla tråd då jag helt enkelt inte kan släppa det här, nu är jag något äldre och lite klokare så jag har ändrat mig lite. :wink:

Jag har helt siktat in mig på det som ni tipsat om här tidigare, Wifi alltså -> https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-i ... eiver.html

Men sen tar mina elkunskaper slut ;) Jag sysslar mycket med div. radiostyrt hemma men då är det mestadels "plug and play" egentligen, drönare, helikoptrar osv.

Wifi-mottagaren använder alltså "PPM-signaler" som jag tror det heter, vilket betyder att det är + / - / signal, alltså tre stycken stift per kontakt. Det jag har på motsatt sida, alltså vid elrullstolen är en 3,5mm-ingång, eller fyra stycken närmare bestämt, som jag kan programmera och välja att dom ska vara fram/bak/höger/vänster. Men då behöver signalen som kommer till dom endast vara på/av, alltså någon form av brytare sitter monterat där annars.
Hur går jag tillväga för att få till detta tror ni? Är det möjligt utan att lägga ner allt för mycket tid? :humm:

Stort tack gott folk! :tumupp: