Sida 1 av 1

Pryl beter sig otroligt lustigt

Postat: 25 oktober 2005, 12:19:43
av PaNiC
Den här prylen satte jag ihop igår och den beter sig minst sagt lustigt. Så fort spänning slås på drar reläet oavsett kod i µCn, knapparna "sitter ihop" och oavsett vilken som trycks ner så drar båda ner pullupmotstånden.
Det är vad jag har märkt hittills.

Edit: Jaså man kan inte få upp pcx-filer med img-taggen? Det har jag för mig att man kunde. Eller så förväxlar jag med png. Och så har ftp:n till hosten dött så jag kan inte byta ut den. Ni får hålla till godo med pcx så länge :).
http://panic.klippanlan.net/annat/felko ... schema.pcx

Postat: 25 oktober 2005, 12:58:14
av EagleSpirit
Har du testat att ta bort AVR kretsen och sen mätt lite?

Säker på att allt är rätt kopplat?

Hur stora är pullupmotstånden?

Varför inte ge ändarna på kablarna en beteckning istället för att dra runt i hela schemat? Tänker främst på 5V-delen eftersom det är ganska jobbigt att föja linan. Jag ser att du gjort det på ett ställe. (+5V)

Postat: 25 oktober 2005, 18:13:28
av PaNiC
Nej jag har inte tagit bort AVRen och mätt. Allt sitter enligt schemat då prylarna sitter på kretskort.
Pullupmotstånden är på 33k

Jo jag brukar sätta tecken istället för att dra runt trådarna, av någon anledning har jag inte gjort det här.

Postat: 25 oktober 2005, 18:19:32
av vfr
Jiirk! det där var inte lätt att följa. Även om man kopplar ihop med linjer så behöver dom ju inte gå _ovanpå_ kretssymbolerna.

Postat: 25 oktober 2005, 18:32:04
av PaNiC
Joodå, man lägger dem där de får plats ;).
Det var ju inte tänkt att ritas för andras beskådning, så då blev det så.

Postat: 25 oktober 2005, 21:09:43
av PaNiC
Nu finns sch och brd-filerna på samma ställe.
http://panic.klippanlan.net/annat/felkod/