Sida 1 av 1
Bygga distpedal?
Postat: 16 oktober 2014, 22:23:41
av ochkl0620
Någon som är musikintresserad här?
Jag vill bygga en (eller flera) shyssta distpedaler, typ som FUZZ Face och Cry Baby osv. Någon som hållit på med det?
Re: Bygga distpedal?
Postat: 17 oktober 2014, 09:58:32
av dar303
Jag bygger synthar och har stött på en del distpedalsbyggen genom åren, främst att jag har hjälpt till att fixa dom när byggaren gått bet!

Det finns stora communities på internet med pedalbyggare, det är mycket lätt att komma igång, det finns byggsatser och kretskort färdiga plus att det sällan är några komplexa kretsar så det är enkelt att komma igång. Detta forum (
http://www.diystompboxes.com/smfforum/ )har snart 700.000 poster, bara att sätta igång!
Re: Bygga distpedal?
Postat: 17 oktober 2014, 10:26:18
av Bosen
Använd sökfunktionen... Jag är helt söker på att det finns några trådar om detta på detta eminenta forum också!!
Re: Bygga distpedal?
Postat: 3 december 2014, 17:44:53
av titex
Här finns massvis av olika layoutar till diverse (mängder) av olika pedaler
http://tagboardeffects.blogspot.se/
Just dist och fuzz pedaler är ju oftast väldigt simpla och det finns en stor mängd av olika småvarianter på kretsar som cirkulerat länge.
Jag har satt ihop några olika, kul och snabbt jobb.