Sida 1 av 1

annurlunda elktronik lego

Postat: 17 september 2014, 21:17:01
av grym

Re: annurlunda elktronik lego

Postat: 17 september 2014, 21:22:53
av Micke_s
Passar nog folk som inte håller på med hårdvara så mycket.
Läromedel kanske.

Tycker jag känner igen konceptet någonstans ifrån.

Re: annurlunda elktronik lego

Postat: 17 september 2014, 21:54:37
av MiaM
Egentligen en bra idé, men oftast faller sånthär på att det blir helt enkelt inte lönsamt. Komponenterna är så billiga att det nästan alltid blir billigare och även mer lärorikt med vanlig experimentplatta plus lösa komponenter.

Nu verkar det iofs vara lite mer avancerade moduler än vad som förekommit andra modulsystem, men jag är ändå lite tveksam.

Fast allt som får folk intresserade av och lär sig om elektronik är förstås bra :)

Re: annurlunda elktronik lego

Postat: 17 september 2014, 22:05:58
av Icecap
Jämför det med Arduino.
* Rimligt billigt men ändå en hel del högre pris för komponenterna som sådan. Inget konstigt i det.
* Simpla byggblock.
* Enkelt att "komma åt".

Men ger det någon insikt?
* Definitivt ja för somliga! Kan vara en bra start och "prova på". Kan ge blod på tanden och en väg in i elektronikträsket.
* Andra kommer att vara nöjda med att blinka en LED och kommer aldrig vidare, det är helt enkelt inte deras grej.
* Andra igen (ett fåtal) lär utropa det till den nya industristandard och tro att de har funnits De Visas Sten. Att de i själva verket är ignoranta maximum är ett faktum de inte kan förstå själv.

Så det är en leksak med ett viss pedagogisk värde - men likaväl leksak för det. Jag hoppas att det blir en bra förklaring med till det byggblock som finns och kommer, det kan vara mycket värd i inlärningssyfte.

Re: annurlunda elktronik lego

Postat: 17 september 2014, 23:27:00
av MiaM
Arduino har väl fördelen att man faktiskt verkligen kan lära sig programmering (i nån mån), medan det här ger väl inte riktigt den fördelen.


Jag skulle mer tro att det skulle finnas en poäng med nån färdig burk med diverse labb-bänk-instrument av enklaste användbara utförande, till ett långt pris, kanske kombinerat med experimentplatta.

Säg t.ex. ett färdigt nätagg som ger +/-12V, +5V och +3,3V, med lysdioder som indikerar att utspänningarna är okej och lysdioder som indikerar hur hårt varje utgång lastas. En enkel signalgenerator som kan generera några vanliga signaler men knappast med hifi-data på sinusvågen. En utgång på signalgeneratorn kan ha en relativt högohmig ac-kopplad utgång för signalinjicering. En enkel LF-förstärkare med högtalare plus nivå-bargraph, som dels kan användas som just LF-förstärkare för ljudexperiment men som också kan kopplas om som signalföljare. Multimetrar är rätt billiga så det lär väl inte löna sig att bygga in en sådan i samma burk. Eventuellt kan nån enklare frekvensräknarmodul ingå.

Fast det är väl troligt att folk hellre köper snäppet bättre av grejerna. Fast jag skulle väl säga att en sån "labb-panel" ändå skulle vara användbar även om man också skaffat bättre instrument. Plötsligt behöver man en extra spänning, en extra signal eller behöver mäta på ytterligare någon grej samtidigt och kan då nyttja denna enklare burk.