Sida 1 av 1

Renovering tv/radio-möbel märke Arena.

Postat: 11 september 2014, 19:10:16
av pemsdesign
Hej!

Jag har en gammal Arena (kombinerad radio/tv med skivspelare ovanpå). Osäker på modell & årtal.
Tyvärr är innehållet strippat och jag har de senaste åren nyttjat den som en stereomöbel till förstärkare, cd etc. Det enda som fortfarande är belysningen på fronten.

Söker efter lite tips på hur jag kan använda denna möbel på något smart sätt.
Kom gärna med förslag, notera dock att mina kunskaper kring elektronik är i princip på nybörjarnivå.

Så här långt har jag kommit i mina tankar:

- använda eller byta ut högtalarna bakom gallret i nederkant.
- montera in mer belysning i samma stil som den befintliga
- surfplatta i facket däruppe för uppspelning av musik, främst genom Spotify. Jag vill också ha möjlighet att spela upp/styra musik från telefonen.
- bakom dörrarna tänker jag mig en välv plexiglasskiva som ska återlikna den tidigare tvskärmen. Alternativ fälla in en monitor(osäker på vad den ska visa dock)
- använda befintliga knappar & vred. Endast vredet till belysningen fungerar nu. Kanske ändra belysningen så att den pulserar i takt med musik, eller bara pulserar)
- osäker på om jag ska använda min gamla förstärkare(Technics stereoförstärkare, säkert minst 15 år gammal) eller köpa nytt.

Som ni märker är det många (orimliga?) tankar och förslag.
Även om mina kunskaper kring elektronik är begränsade anser jag mig vara händig (bygger möbler på hobbynivå).

Budgeten är inte skriven i sten, för att få en utgångspunkt säger vi max 5000:-

Tacksam för hjälp och råd!

Re: Renovering tv/radio-möbel märke Arena.

Postat: 22 september 2014, 06:00:48
av JohnGalt
Vilket trevligt projekt!
Jag hade nog:
-Stängt dörrrarna permanent
-Satt i två basar 6.5" eller så i nedre delen av skåpet i två separata stadiga slutna utrymmen, använt även nedersta delen till det om det är praktiskt, med "tidsenliga" galler el tyg.
-Satt diskanter i den översta delen bakom gallret/tyget.
-Behållt Technicsförstärkaren och bara gjort en tight öppning för den.
-Kortat locket så att en surfplatta precis får plats, samt styrning av locket med remote.
-LED-belysning nedåt och bakåt/uppåt.
Något sådant här:
Bild