Sida 1 av 1

Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 3 september 2014, 12:07:03
av Backard
Vad finns det för batterier som klarar en svensk vinter. Det är för en fotocell med räkneverk som ska sitta utomhus. Är det lithium som gäller? Var köper man det till bra pris?

Re: Batteri LR20 som klarar kyla

Postat: 3 september 2014, 12:18:58
av Nerre
Vet inte om även zink-luft funkar bra i kyla?

Är det svårt att hitta R20 kanske en adapter för R6 kan funka? Visserligen kanske de behöver bytas oftare, så det beror ju på vad som värderas.

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 3 september 2014, 13:30:18
av Meduza

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 3 september 2014, 13:42:42
av Nerre
Åh, finns det såna adaptrar också!

Frågan är ju som sagt var om grejerna kör med R20 för att de ska ha lång livslängd eller för att de ska klara strömmen (jag tror att R20 klarar mer peakström än R6?).

Vi har en campinglampa som ska ha R14-batterier men jag brukar köra den på R6 i adaptrar och den räcker normalt en säsong utan problem på de batterierna.

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 3 september 2014, 14:12:28
av Meduza
Strömmässigt så klarar en sån där lithium R6-cell mer ström än en alkalisk R20-cell, så är det strömtåligheten så är den lungt, och kapacitetsmässigt ligger dom på ca 3Ah, och en bra alkalisk D-cell klarar runt 9Ah om man laddar ur dom med 0.5A och uppemot 14Ah om man tar det riktigt långsamt och har de bästa alkaliska cellerna som finns, så kapacitetsmässigt är det också motsvarande med min lösning.

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 3 september 2014, 22:27:07
av xxargs
Alla batterier tappar strömförmågan när dom blir kalla - kemiska reaktioner går helt enkelt långsammare och man kan ta ut allt mindre med ström för en given spänningsnivå.


R20, både vanliga och akaline innehåller en stor del vatten och även om det är väldigt akalisk eller med salter (salmiak och/eller zinklorid) och därmed nedsatt fryspunkt så finns det en punkt där man kan säga att batteriet 'fryser' dvs. den blir 'torr' och mängden mobila joner minskar drastiskt och inre resistansen stiger kraftigt.

Lithiumbatterier har istället en organisk elektrolyt (typ liknande eter) och mycket stor yta (plattorna är lindade i spiral) som trots mycket lägre ledningsförmåga per cm^2 elektrolytyta ändå totalt kan leverera mer ström än motsvarande akaline/torrbatteri och organiska elektrolyten har en fryspunkt som är väldigt mycket lägre än vattnet.

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 4 september 2014, 13:47:01
av Backard
Då blir det lithium.

Tack för alla svar

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 4 september 2014, 19:46:54
av Gustav180
Litiumbatterier klarar -55°, alkaliska -20°. Vi har testat att använda alkaliska batterier vid -20°, de fungerar bra om det är lågt strömuttag.

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 4 september 2014, 19:56:03
av Backard
Men vad händer med ett alkaliskt batteri om temperaturen sjunker till -30° en vecka och sedan stiger till -15°? Återhämtar det sig då?

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 4 september 2014, 21:13:58
av grym
18650?

vill man ha mera kapacitet vid kallt väder kan man parallellkoppla tills man klarar kraven vid kallt väder
ev kan man om det är strömspikar ha kondingar som klarar snabba saker , ev supercap

vanliga batterier återhämtar sig efter kyla

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 4 september 2014, 23:31:29
av qx5
Backard skrev:Men vad händer med ett alkaliskt batteri om temperaturen sjunker till -30° en vecka och sedan stiger till -15°? Återhämtar det sig då?
Förutsatt att ingen effekt tas ut medan det är -30°C ..? är frågan om energin då bibehålls jämfört med ren lagring?

Re: Batteri R20 som klarar kyla

Postat: 5 september 2014, 19:45:52
av xxargs
Självurladdning under lagring avstannar nog helt och hållet vid -30 grader C - förr var det ett kvalitetstecken på företaget/grossisten om engångsbatterier förvarades svalt under lagring, kruxet där är att se till att Rh (luftfuktigheten) hålls så lågt att det inte riskerade kondens och i förlängning krypström på utsidan av batteriet istället, vilket utesluter förvaring i kyl och frys om inte extra åtgärder vidtages (fukttät låda - helst ej plast eller plastpåser samt torkade silikagelpåsar där batterierna är, då kyl och frys normalt sett är mycket fuktig miljö med Rh nära 100% - is av vatten leder normalt ej ström, men finns salter från fingrar etc. så kan det bli en tunn hinna med smält is eller att det drar vatten från den fuktiga luften och med den högre ledbarheten som saltet ger samt håller vattnet slytande just där, kan göra att korrosionen kan gå förvånansvärt snabbt fast det är kallt).

Vatten med natriumklorid (koksalt) behöver gå under -21 grader C om det skall vara helt fruset till is och inte leda ström i någon utsträckning längre, och samma sak händer förmodligen med batterier med andra salter att är det tillräckligt kallt så blir elektrolyten helt solid och kan inte jonerna röra sig (för att de sitter fast i frusen vatten) så kan inte korrosion fortlöpa och batteriet upphör att självurladda.