Sida 1 av 1

Separera ledare för motståndsmätning

Postat: 12 augusti 2014, 10:46:33
av robinbr
Jag håller på att konstruera en liten låda som ska mäta resistansen i en lång 2-ledare. Enkelt ser det ut så här:
en kabel med 2 ledare kommer in i lådan till en kopplingsplint. Denna plint hänger direkt ihop med nästa plint där en annan 2-ledare går ut. Denna kabel kan variera i längd men minst 100 meter ungefär.
Det går en mycket liten ström i den men spänningen ligger på 24V över den. I slutet av kabeln så sitter ett slutmotstånd.
På mitt breadboard har jag ersatt kabeln under testning med ett motstånd och lyckas fint mäta motståndet med min Atmel processor.

Min fråga är dock hur jag ska mäta när jag ska mäta på kabeln istället? För jag vill ju bara mäta den slingan som går ut från min låda, inte den kabellängden som går in i den? kan man separera dessa plintar så den bara mäter "åt rätt håll"?

En liten sidofråga är hur jag enklast får ner de 24 V till 5 V så min processor inte skadas?

Re: Separera ledare för motståndsmätning

Postat: 12 augusti 2014, 11:21:09
av Andy
Jag förstår inte riktigt hur du menar men ett schema på hela grejen hade hjälpt.
De 24 Volten kan man få ner till 5 V med en spänningsdelare men det krävs lite mer för att skydda ingångarna på din Atmel så det är intressant att få veta lite om "miljön" i och omkring kabeln för att eventuellt ge något råd.

Re: Separera ledare för motståndsmätning

Postat: 12 augusti 2014, 11:24:50
av robinbr
Ok, jag ska försöka rita upp det efter bästa förmåga, återkommer snart =)

Re: Separera ledare för motståndsmätning

Postat: 12 augusti 2014, 12:35:05
av ElectricNooB
Skicka in en känd ström i "kabeln under test" mät sedan spänningen över nämnd kabel vid kopplingsplinten. Ohms lag ger sedan resistansen. (Om jag tolkar TS'n rätt, den var rätt rörig) :)

Re: Separera ledare för motståndsmätning

Postat: 12 augusti 2014, 20:45:52
av Sverige
Ska du bara sänka spänningen är det enkelt med en spänningsregulator...

http://www.ebay.com/itm/LM2596-DC-DC-St ... 1e7f1649be