Sida 1 av 1
Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 09:27:45
av Averell
Hej
Är här någon som har koll på vart man kan få tag i ett stål att sätta i CNC'n för att göra ett invändigt låsringsspår 1mm djupt och brett?
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 09:42:46
av H.O
CNC vad? Och hur stort är "hålet"?
EDIT: OK, rubriken....Fräs alltså.
Kanske inte det optimala men OTD Tools har
slitsfräsar både i snabbstål och hårdmetall, kan det funka?
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 09:44:20
av Averell
Cnc fräs xyz 24000 rpm max mach3 diameter 20mm ca
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 09:46:20
av H.O
Som sagt, slitfräs är en ide. Annars kanske du kan slipa till nått eget från en gammal pinnfräs.
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 10:03:51
av tecno
http://www.sandvik.coromant.com/en-gb/p ... fault.aspx
Ta ett svarv verktyg för spårsvarvning enligt länken ovan, givet att spåret ej skall vara djupare in än vad som längden tillåter.
Slitsfräsar verkar inte finnas mindre än Ø20mm så det alternativet går väl bort (kollat bara på Wiklunds Verktyg)
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 10:11:52
av jihe
Vad är det för material som skall bearbetas? Dremel och Proxxon har pyttesmå woodruffräsar (osäker dock på om de är så tunna som 1 mm, det framgår inte av katalogerna), men de rekommenderar dem inte för stål. Bauhaus brukar ha båda märkena hemma.
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 10:15:54
av Averell
Coolt!
Det är POM, så det är ganska lättbearbetat.
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 10:22:37
av tecno
Dremel verktyget är ju ett klart alternativ och lätt att slipa tunnare om så skulle behövas.
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 10:38:44
av H.O
> Slitsfräsar verkar inte finnas mindre än Ø20mm så det alternativet går väl bort (kollat bara på Wiklunds Verktyg)
OTD, som jag länkade till, har 1mm slitsfräsar med Ø16mm.... Men som sagt, det är nog inte det optimala verktyget.
Om du har en bänkslipmaskin skulle jag provat att slipa nått från en gammal pinnfräs.
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 10:45:13
av tecno
Ahaa, kollade inte hårdmetall alternativet hos Ola. Wiklunds har tydligen inget mindre än 20mm där heller, är det så att behovet för mindre inte finns inom industrin?
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 10:56:07
av H.O
Ingen aning om vad industrin har för behov men jag får jag nog rätta mig själv - läste lite fel på OTD's hemsida....
De har slitsfräsar i hårdmetall, diameter 15 (inte 16) och tjocklek 1mm (ArtNr: 14200021). Däremot har de inte i snabbstål som jag tidigare skrev (det var visst håldiametern jag fick syn på......)
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 14:41:39
av AndLi
Jag beställde några
sånnahär från conrad.
Inte provat de än dock.. Men så länge ditt hål är större än 10 mm borde det väl gå.
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 17 juni 2014, 14:53:48
av Averell
Oj!
Visste inte att Conrad hade sånt! Dom verkar ha allt verkar det som. Men den där blir ju perfekt!
Re: Fräs till invändigt spår??
Postat: 21 juni 2014, 12:42:49
av NeoTech
Man kan ta en bit HSS rundstål, typ 5-6mm, slipa ner den till den tjockleken du vill skära och profilera den som ett stickskär med relativt gott släpp på baksidan av skäret..
Borra ett hål i en bit kallvalsat o trä i stålet på lämpligt djup så du kommer in i hålet helt enkelt, silverlöd hss stålet till det kallvalsade.
MAAP gas brännare finns på jula bland annat duger fint o silverlöda med. Finns silverlod där med om man känner att man har råd o köpa det där (inte så billigt).
Känner man sig lite vågad så en set skruv, grubscrew eller liknande funkar med.. men e inte riktigt lika hundra.. Personligen föredrar jag o silverlöda HSS till stål ist för skumma verktyg.
Använder HSS stål till lite av de mesta när man ska göra formverktyg, spår o slits verktyg för konstiga ställen osv.
Ett sånt här verktyg funkar både i fräs o svarv. Kör du cnc fräs så får du bara räkna på ett singelpoint verktyg helt enkelt. i manuell fräs så blir rundmatningsbordet din bästa vän för skumma låsringar, circclips o annat knäppt..