Sida 1 av 1
Val av likriktare till transformator med dubbla sek.lindn.?
Postat: 24 april 2014, 13:55:23
av EinarEnfas
Har en ringkärnetrafo med 2x24V 20A på sekundären. Hur bör jag likrikta och glätta denna?
1. Koppla samman "mittpunkterna" som minus och sätta en diod på de andra två ändarna som sedan bildar pluspolen.
eller
2. Parallellkoppla de bägge lindningarna och lägga in på en brygga?
Har hört att halvvågslikriktning inte är bra i längden för transformatorn. Har även för mig att det inte är bra att parallellkoppla om inte lindningarna har väldigt lika induktans och i princip är byggda för det, och det har jag ingen aning om denna är.
Så, hur gör djur?
Edit: Kom på ett alternativ till (hjärnsläpp). De bägge lindningarna får varsin brygga och sedan parallellkopplar jag. Det borde väl bli bäst?
Rekommenderade kondingar sådär på en höft?
Kanske något extra på primärsidan då man ändå håller på, tex nåt filter och en varistor?
Arrangemanget ska mata switchade regulatorer.
Re: Val av likriktare till transformator med dubbla sek.lind
Postat: 24 april 2014, 15:18:11
av YD1150
Halvvågslikriktning med en diod orsakar en likström, risk för mättning av järnkärnan.
Har du två dioder med mittavtappningen som minus som du beskriver
så är det ingen risk för DC-magnetisering av järnkärnan. Fast den utnyttjar inte trafon optimalt.
De andra metoderna är ok båda två.
Jag brukar räkna med 1000-2200uF per ampere uttagen ström.
Få se vad andra tycker.
Stor kondensator gör att likriktardioderna får högre toppströmmar, leder under kortare tid.
Re: Val av likriktare till transformator med dubbla sek.lind
Postat: 24 april 2014, 16:31:09
av opampen
Du ska självfallet använda fullikriktning, fyra dioder. Att likrikta båda lindningarna med varsin brygga (fyra dioder) och varsin glättkonding är också en möjlighet. Sedan skapar du en nolla efter likriktningen. Det är då möjligt att få ut symetrisk spänning, alltså +/- V. Du nämner 20 amp. då borde du han varsin glättkonding på minst ca. 35 000- 47 000 µF. Spänningen efter likriktning blir ca. 34-35V. Alltså: 1.41 x AC (24 V.)spänningen= +/- 34-35V. mot nollan.
Man ska inte använda halvvågs likriktning utan det är alltid bäst med en fullikriktare.
Du ska aldrig parallell koppla transformatorlindningarna eftersom spänningen på varje lindning inte är exakt lika och då kan dom dra olika. Ska du bara använda en lindning är det bättre att isolera den andra med någon typ av isoleringstejp eller plugg.
Du behöver inte ha något speciellt på primärsidan förutom en säkring, en nätströmbrytare (två polig) och kanske en kontrollampa. Du ska även avsäkra sekundärsidan.
Re: Val av likriktare till transformator med dubbla sek.lind
Postat: 25 april 2014, 20:29:21
av EinarEnfas
Tack för kanonsvaren!
En fundering till. Kan man ta reda på ungefär hur mycket ström en transformator pallar att leverera?
Jag har inga som helst data på den trafo jag ska använda, ingen märkning på den. Det jag går efter är att den satt i en laddare på 24V/20A. Men vem vet, den kanske kan ge lite mer?
Tänkte om man tex kan stegvis belasta den och mäta ström och temp och dra någon slutsats?
Skulle även vilja ta reda på startströmmen. Mätte med tångamp.meter i läge "inrush" och fick 1.7, helt obelastad. Är det en siffra man kan addera på strömmen den drar vid full belastning?
Re: Val av likriktare till transformator med dubbla sek.lind
Postat: 25 april 2014, 20:53:48
av H.O
Jag parallelkopplar ofta lindningar i transformatorer, t.ex 2x24V etc. Om den ena lindningen har något högre spänning så kommer den leverera något mer ström som då gör att I*R förlusten i den lidningen blir något högre vilket balanserar ut det hela. Möjligt att det är helt åt h-e men jag har i aldrig (under ~20års tid) märkt några problem med göra det.
Angående storlek på kondensator så har det helt att göra med hur mycket rippel du kan "tåla" vid det aktuella strömuttaget. Om du ska plocka ut 20A och kan tolerera 10% rippel på dina 34VDC så behöver du en kondensator på (20*0.01)/3.4 = 58000uF. (0.01 kommer från periodtiden på den helvågslikriktade 50Hz växelspänningen.)
1.7A låter väldigt lite som "startström" på en så stor trafo - i synnerhet om det är en ringkärna. Jag tror inte tångamperemetern hinner med att registrera startströmmen, den varar bara någon eller några perioder - tillräckligt för att bygga upp fältet i kärnan.
Re: Val av likriktare till transformator med dubbla sek.lind
Postat: 25 april 2014, 21:04:04
av EinarEnfas
Där ser man. Ja det är väl så, mycket som verkar galet i teorin kan fungera fint i praktiken.
Ja, jag tyckte också det var lite. När trafon ligger löst på bordet och man ansluter nätspänning skakar den till och även lösa föremål som brickor i närheten rör på sig.
Jag hade tänkt styra den med ett relä, och jag är fundersam om mitt 250V/6A relä är för klent. Kanske ska ta ett dubbelt så brett 16A ist?
Edit: Själva trafon skakar ju inte, den är tung, men trådarna som sticker ut från den fladdrar till.
Re: Val av likriktare till transformator med dubbla sek.lind
Postat: 25 april 2014, 21:56:14
av H.O
Titta på t.ex Noratel/Toroid ringkärnor som ELFA (bland andra) säljer, där står t.o.m Dubbla sekundärlindningar för serie- eller parallellkoppling. Naturligtvis gäller det för lindningar med "samma" spänning....
Jag skulle tagit 16A reläet eller implementerat en mjukstart.
Re: Val av likriktare till transformator med dubbla sek.lind
Postat: 28 april 2014, 22:57:01
av MiaM
Om lindningarna är för olika så är det väl en liten risk att lasten blir ojämnt fördelad även med separata bryggor.
En variant för att provköra är att koppla ihop *ena* änden på de två lindningarna och voltmäta mellan de andra ändarna. Du bör få nära noll volt om det ska gå att parallellkoppla dem. Om du ligger nära men inte får exakt 0V så kan du på egen risk prova 10A-området på multimetern och ansluta där du nyss mätt nästan men inte helt noll volt.
Nu har det bara framgått mellan raderna men underförstått verkar vara att du totalt vill ha den spänningen som en likriktad och glättad lindning ger. I så fall är det väl ingen idé att ha separata glättningar för de båda lindningarna, det räcker med separata bryggor.
Spekulation: Har laddaren varit "dum" eller "intelligent"? Om den varit "dum" så kan du väl räkna med att trafon orkar totalt 20A, d.v.s. 10A per lindning, vid den spänning den nu råkar ge. Om laddaren varit "intelligent" så kan du väl istället räkna med att trafon orkar 24*20=480VA vid vilka spänningar och strömmar den nu råkar ge.