Sida 1 av 1

Billiga "USB Wall Charger Adapter" från Ebay som strömförs.

Postat: 20 januari 2014, 15:16:55
av rosvall
Är det någon som provat dessa billiga "USB Wall Charger Adapter" som strömmatning till t.ex. en liten Arduinon installation?

De kostar några få tior och knappt det på ebay. Exempel denna: 2A-USB-Wall-EU-Charger-Adapter-For-Samsumg-Galaxy-Series-S3-S4 (inte den billigaste, men jag tycker att den ser bra ut!)

Enligt specien 5v 2A, vilket är lite väl optimistiskt kanske!

Tanken för mig är att använde en sådan till mina Arduinon som ska mäta temperaturer och skicka ut med 433mhz sändare. Så det är inga stora strömmar det rör sig om. Och smidigt med en mini usb kontakt på kortet.

Förstår att det inte är någon värre kvalitet på dem, men folk använder ju dem och pluggar in sin nya fina dyra telefon i dem :shock:
Å andra sidan lär det tillverkas kopiösa mängder av dem!

Jag har använt en adapter som följt med någon nyare Samsung telefon, och det har fungerat bra.

Vid närmare eftertanke kanske jag har en Kina kopia liggandes någonstans hemma, kanske kan hitta den och prova lite...

Re: Billiga "USB Wall Charger Adapter" från Ebay som strömfö

Postat: 20 januari 2014, 16:05:31
av ElectricNooB
Det är väl lika nära ett självmordförsök som isolationsavstånden i den aktuella adaptern.

Med andra ord. En väldigt dålig ide.

Re: Billiga "USB Wall Charger Adapter" från Ebay som strömfö

Postat: 20 januari 2014, 16:32:12
av maDa
Den ser ändå "okej" ut, men de klart, man vet inte hur det ser ut på insidan.

Har beställt lite småprylar ibland, där man fått en med USA-plugg (tror de var nått Bluetooth headset grej) och det har varit riktigt hiskeliga konstruktioner! En kartongbit med någon diod, kondning och lite motstånd ungefär.

Jag samlar på mig gammla laddare från telefoner istället. Har en 4-5 SonyEricsson laddare som ligger, de rätt hyfsade.

Re: Billiga "USB Wall Charger Adapter" från Ebay som strömfö

Postat: 20 januari 2014, 18:11:43
av ToPNoTCH
Om du skall mata Arduino'n från strömpluggen skall du inte ha 5V för den delen.

Den har en 5V regulator och matningen måste ligga en bit över 5V.

Normalt rekommenderas 9V adapter.

Problemet är att om du kör den på 5V så hoppar den igång (Atmel chippet fungerar på lägre spänning), men du har mycket lägre spänning generellt i kretsen, så kontakt och funktion med periferi prylar kan komma att skita sig.

Re: Billiga "USB Wall Charger Adapter" från Ebay som strömfö

Postat: 20 januari 2014, 18:18:24
av Borre
Inga problem om han matar den genom USBn, vilket det ser ut som om han skriver att han tänker göra.

Re: Billiga "USB Wall Charger Adapter" från Ebay som strömfö

Postat: 20 januari 2014, 18:24:14
av rosvall
Ja precis man måste mata via USB kontakten, om man tar Arduino Uno som exempel så är dess USB contakt inkopplad på 5v sidan. Se här: Arduino Uno Shema

När jag gjorde mitt senaste kort så matade jag min Arduino Min Pro på VCC pinnen och inte på RAW. Pro Mini Shema
Mitt lilla kort's shema: remotlogg.pdf Mer om kortet: Mini projekt: 433MHz Nod för loggning av temp/pellets/el m.m


Så det gäller ju att spänningen ut ur den billiga adaptern är stabil och bra!

Re: Billiga "USB Wall Charger Adapter" från Ebay som strömfö

Postat: 20 januari 2014, 18:30:48
av Miramithe
Bättre med gamla orgunalladdare till telefoner ist. Dom brukar vara mer godkända iaf. Sen 2A nja .

Re: Billiga "USB Wall Charger Adapter" från Ebay som strömfö

Postat: 20 januari 2014, 19:40:45
av netrunner
Jag köper alla komponenter från Ebay och alltid den billigaste varianten. Funkar utmärkt.

Man ska tänka på att specen över prestanda är ... "en förhoppningsfull tanke". Visst ger den 5V men ta inte mer än vad gissar är rimligt. Kanske 1A.

Så behöver du driva 12V och 4A så köp då inte något som är specat till 12V max 4A. Köp istället något som är listat som max 6A eller max 8A. Priset är inte så mycket högre.

Vad det gäller elsäkerheten så kan man konstatera att 2013 var den första året eldsäkerhetsverket noterade "noll dödsolyckor på grund av elsäkerhet".

Re: Billiga "USB Wall Charger Adapter" från Ebay som strömfö

Postat: 20 januari 2014, 19:50:57
av Miramithe
Ne men switchad nät adapter kostar i komponenter. Inte kul om det kommer ut massa skit eller om den skickar skit ut på elnätet igen. Jag har köpt switchade nätagg 12v billigt och dom är det inget fel på. Klart man skulle haft ett ocillioscoop (stavning?:s) och kollat i så det är helt rent men 8kr fraktar å klart. Ne låter lite för billigt