Sida 1 av 1

Hemautomation - first babystep

Postat: 3 januari 2014, 09:22:51
av Poke
tjo!

jag har ett Tellstick net paket liggandes som jag köpte för ett tag sedan, jag satte upp det nu i morse och sitter och fibblar lite med lampor och testar systemet.

ok.. att tända och släcka utrustning är kul ju. men jag vill ta det ett steg längre, jag vill kunna sätta motorer på mörkläggningsgardiner och styra detta, och jag vill kunna styra taklampor och allting annat:)

taklampor osv osv har jag väl koll på, jag ska bara kolla så jag får plats med controllern som ska sitta bakom knapparna.

dock tänker jag på hur det skall gå att styra motorerna?
går det att göra via tellstick Net eller är det bara möjligt med Duo:n?

Re: Hemautomation - first babystep

Postat: 3 februari 2014, 19:24:16
av ohlinj
Bör inte vara några konstigheter att bygga själv.

Det är ju två lägen gardinen ska vara i, dvs antingen uppe eller nere. Detta gör att det räcker med On-Off som man kan få från en vanlig nexa-modul

Re: Hemautomation - first babystep

Postat: 4 februari 2014, 08:49:09
av Poke
jo, det läösta sig självt med både gardiner och taklampor och allt annat, jag orkade inte vänta på svar så jag köpte allt jag hittade och började Trial and Error :P

Re: Hemautomation - first babystep

Postat: 4 februari 2014, 11:13:41
av Agwan
Vad köpte du då? Fibaro har fina gardinstyrare.

Re: Hemautomation - first babystep

Postat: 4 februari 2014, 11:30:44
av Lennart Aspenryd
Mer!
Och bilder på allt annat!