Sida 1 av 1

Bygga en egen Soundbar

Postat: 18 november 2013, 15:23:25
av el34
Har länge tänkt att det skulle sitta fint att komplettera TV:n med en soundbar. Har skrotat idén med att koppla in surroundet hemma då jag inte vill dra kabel kors och tvärs! Har kikat runt lite och det finns ju en massa att köpa på diverse ställen. Sedan slog tanken mig att man kanske skulle ta och sätta ihop en egen :humm:
Det kravet jag har är att den ska stå under TV:n. Vill inte ha en vägghängd! Så att driva soundbaren är ju inte svårt.
Vad ska man tänka på då?

* Trådlös fjärr
* Skärmade högtalare? (Behövs det idag på en LED skärm)
* Radio?
* USB ingång?

Kom gärna med ideér! En tanke jag har är att slakta en 12V-miniförstärkare som redan har allt. Nackdelen med den är att det är nog inte den bästa förstärkarburken. Fördelen med den är att jag redan har den och den är billig.
Var hittar man lämpliga element? HiFi-kit?

Re: Bygga en egen Soundbar

Postat: 18 november 2013, 15:53:31
av henkebus
Hej

Jag har länge gått och funderat på om det inte ska komma nån schysst kombination av HTPC / Soundbar som ska låta hyffsat. 1 låda = allt man vill ha :shock:

Om du ska göra allt själv så skulle jag nog satsa på en hel del skoj under skalet...!

Mvh Henrik

Re: Bygga en egen Soundbar

Postat: 20 november 2013, 11:31:47
av matsadona
Hm, framgår inte riktigt om planen är att bara göra en två-vägs högtalarlåda, eller om du har tänkt att göra en med surroundljud. Dvs vinklade högtalare och fasförkjutningar m.m. för att få till surroundeffekten.

Re: Bygga en egen Soundbar

Postat: 20 november 2013, 12:02:13
av el34
Tanken är att göra den i stereoutförande. Surroundljud har jag inget behov av heller. Tanken med en inbyggd HTPC eller liknande är ju inte heller dumt. Om inte annat kan man bygga in en mediaspelare/Andriod burk och så kan man kalla den för "Smart SoundBar" :wink: . Huvudfunktionen är att det skall bli lite fylligare ljud om man vill och att jag ställer TV:n ovanpå så jag får upp den en bit då min TV bänk är ganska låg. Funderar på att slakta högtalarna från min gamla Surroundanläggning och återanvända elementen. Har då även en baskagge. Men då blir det en form av 2.1 ljud och då måste jag köpa en sådan förstärkare.

Re: Bygga en egen Soundbar

Postat: 21 november 2013, 08:36:46
av zekkexavior
Stoppa in en hallonpaj :)