Sida 1 av 1

Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 29 oktober 2013, 21:59:39
av Walle
Lite kul hur en video från femtiotalet kan förklara sånt jag inte har lyckats förstått tidigare.


Re: Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 29 oktober 2013, 22:47:50
av Electricguy
Ja helt klart. Den där videon är bara för skön! :D

Re: Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 30 oktober 2013, 11:03:21
av SeniorLemuren
En mycket bra video som förklarar det hela så man enkelt kan förstå.

Jag mins den gamla goda PR-radiotiden när man justerade spröten på sina antenner och kollade med SWR-instumentet för att nå så långt som möjligt. Det var en ständig tävlan vem som hade bäst räckvidd från basen till bilen. Då visste man föga om vad det var man mätte, bara man fick bra värde.

Jag minns när jag hängde upp en antenn en bit ut från balkongen på 4:e våningen i det hyreshus jag bodde. Gjorde några anrop och fick klockren kontakt med en bilburen station i Karlstad. Han frågade vart i Karlstad jag befann mig och jag förklarade att jag satt i Kristinehamn. Han trodde mig inte utan frågade efter adressen för att komma och titta på antennen.

Det var en helt vanlig basantenn av den typ som hade 3 jordplansspröt och ett antennspröt. Det visade sig att jag av en ren slump hade lyckats att få den på ett lagom avstånd från balkongens plåt för att fungera som en utmärkt riktantenn åt Karlstad, 40 km längre bort. :)

Re: Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 30 oktober 2013, 11:09:56
av ElectricNooB
Härligt! :D

Re: Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 30 oktober 2013, 12:15:50
av Nerre
Pedagogik verkar vara en mer eller mindre utdöd kunskap bland dagens "utbildare".

Har sett flera gamla svart-vita utbildningsfilmer på Youtube som varit jättebra. Har för mig det var nån här som länkade till US Navys filmer om deras mekaniska artilleri"datorer"?

Re: Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 30 oktober 2013, 14:56:36
av sodjan
"Copyright 1959", precis som jag... :-)

Härligt smile vid 4:12 när han säger "Upside down!" :-)

Men jösses, föddes man faktiskt vid den tiden! :shock:

Re: Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 30 oktober 2013, 15:13:12
av Electricguy
Hehe ja, det märks verkligen att han tycker att det är kul att leka med de där grejerna! :D
Väldigt bra film.

Re: Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 30 oktober 2013, 15:49:52
av sodjan
Det är inte enbart "vågmaskinen" (som var bra i sig) utan även
presentationerna på "svarta tavlan" som är bra...

Re: Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 30 oktober 2013, 22:28:18
av psynoise
Troligtvis tar de flesta tills sig informationen bättre från vågmaskinen än motsvarande datorgenererade grafer. Sedan tycker jag föreläsaren sprider fascination och glädje för ämnet vilket jag kan tycka är det viktigaste.

Motsvarande våglära fick jag lära mig redan i gymnasiet, men jag funderar på hur många gamla gymnasiestudenter som egentligen förstod hur viktiga dessa enkla observationer är för många teknikområden.

Re: Den absolut bästa videon om vågteori jag har sett!

Postat: 1 november 2013, 15:49:46
av NULL
Den var kult. :tumupp: