Sida 1 av 1

Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 22 september 2013, 14:03:19
av danei
Är det någon som har erfarenhet av laddningsbara 9V batterier med Li-Ion kemi. Typ de här.
Bild

De har en nominell spänning på 7,4V. Räcker det normalt sett? Lasterna typiskt kommer nog att bli trådlösa mikrofoner och multimeter.
Jag förutsätter att den typen av batterier har ett inbyggt skydd för djupurladdning efter som applikationerna inte har det.

Någon som testat?

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 22 september 2013, 17:33:38
av Andax
Lite märkligt att man går ut med en produkt 9V batteri som inte ligger på 9V nominellt utan 1.6V lägre!
När det gäller multimetrar etc kommer nog low-battery indikatorn att lysa konstant... ...för de tittar nog bara på spänningsnivån för att avgöra om batteriet börjar ge sig.

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 22 september 2013, 20:14:05
av xxargs
Tja, NiMh-varianten håller heller inte full spänning och har man 0.9 Volt/cell som triggspänning för tomt batteri (vilket brukar vara standard för torrbatterier) så är det först vid 5.4 Volt som det anses tomt.

skillnaden med NiMh och LiIon-batteri är att spänningen inte sjunker på samma sätt vid belastning som med 9V torrbatteri av standardmodell och därför ofta kan köras till nära tomt innan lobat-markeringen börja blinka.

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 12:05:46
av Tekko
Förutom att dagens batteridrivna saker vill ha nära på pinfulla batterier för att inte klaga på lågt batteri, så vissa saker startar ju inte ens på laddningsbart då dess spänning ligger under uvlo på apparaten.

Speciellt digitalkameror säger ju "low batt" och stänger av redan när batterierna är nästan fulla.

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 13:38:20
av Biker
Har inte grejerna ett läge för att ställa om mellan Alkaliska eller NMHi så är det nästan dödsdömt att peta i sådana då batterivarningen säger till direkt.

Vissa har även ett tredje och det är Lithium primärceller som ligger väldigt högt bortanför 1,6 och deras kurva dalar väldligt långsamt med bråddjup till tomt och alkaliska batteriers batterimätare håller fullt och sen stängs det av

Speciellt i kyla.

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 13:43:56
av Tekko
Det verkar som att tillverkarna av batteridrivna apparater samarbetar med batteritillverkarna för att maximera säljning av dessa alkaliska batterier och minimera användbarheten hos laddningsbara batterier.

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 14:03:28
av JohnGalt
Min multimeter (Protek 506) ger batterivarning vid 6.80V (provade just), så i den hade det funkat iaf.

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 14:25:17
av Rolf Zetterberg
Ett 9V laddbart Li-Ion kan tydligen ha tre olika spänningar:
http://michaelbluejay.com/batteries/9v.html

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 14:35:10
av BJ
Tekko:
Det skiljer väldigt mellan olika sorter.
Jag hade jätteproblem med att få igång min digitalkamera
med nya NiMH-batterier.
Sen köpte jag en annan sort. (Också NiMH.) Det fungerar jättebra nu.

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 15:02:29
av maDa
Sidoofftopic: Kan Ni-MH ta skada av totalurladdning?

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 17:04:13
av Biker
Ja det kan dom , man skall inte bottna dom så dom polvänder...och inte ens nära det så nått skydd bör man ha

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 17:33:39
av maDa
Bra! då vet jag vad som hände med de senaste jag köpte :doh:

Re: Erfarenheter av 9V li-ion

Postat: 23 september 2013, 20:02:58
av xxargs
NiMh-batterier av låg självurladdningstyp har något högre polspänning (men istället mindre kapacitet i cellen, än så länge) och kan vara skillnaden om det fungerar eller inte i grinig utrustning som normalt inte gillar NiMh-batterier.

fördelen med dessa lågsjälvurladdande NiMh-batterier är att man numera vågar ha dessa i ficklampor och faktiskt fungerar ett halvår och tom. ett år senare utan att hela tiden behöva underhållsladda dess batterier.