Sida 1 av 1
Hjälp med att ansluta IR till en LED RGB controller
Postat: 22 september 2013, 07:37:46
av heer
Först och främst så vill jag be om ursäkt om detta är fel avdelning, Var aningen osäker.
Har en RGB controller(
http://www.lightbulbs24.com/shop-by-pag ... emote.html ) till en led strip.
Har klippt av ir sensorn och vill nu koppla på en sensor från en annan controller.
Ingen annan anledning förutom att den befintliga sensorn sitter fast monterad och jag böt controller till en med större uteffekt.
Det är 3 kablar och jag har ingen aning om vilken som ska vart.
Kan jag mäta mig fram eller på något annat sätt slippa testa mig igenom alla kombinationer?
Kan sensorn gå sönder om den kopplas fel?
Re: Hjälp med att ansluta IR till en LED RGB controller
Postat: 22 september 2013, 11:09:41
av Mindmapper
Förstår inte riktigt. Du har bytt en IR-RGBcontroller till en annan. Varför fick inte IR-sensorn sitta kvar på den nya. Om det var så att den nya inte hade någon sensor så är den knappast förbered för IR och då är det frågan om det går överhuvudtaget.
Det enklaste och billigaste hade nog varit att förstärka uttgångarna på den gamla så att den hade klarat större ström.
Om det ska gå att lämna ett bättre svar behövs mera information om den nya och gamla kontrollern och bild på sensorn du tagit bort.
Re: Hjälp med att ansluta IR till en LED RGB controller
Postat: 22 september 2013, 11:18:33
av sodjan
Det är lite förvirrande vilken sensor som är vilken och
vilken controller som är vilken o.s.v.
Det är också lite oklart varför du gör detta över huvudtaget.
Den nya (?) controllern i länken har ju fjärrkontroll och allt...
Re: Hjälp med att ansluta IR till en LED RGB controller
Postat: 23 september 2013, 21:27:48
av heer
Hej, ursäkta om det blev konstigt.
Gjorde först en fast installation med denna:
http://www.ebay.com/itm/44Key-IR-Remote ... 1343157817
Min installation består av 15-20m led strip så jag bytte ut den till denna som ska klara av det så att grejerna inte pajar:
Det blev då den här:
http://www.ebay.com/itm/12A-44-Key-Wire ... 1265669917
Men jag kunde inte byta IR sensorn då den sitter inbyggd uppe vid tak. Så jag klippte av den och nu vill jag få den att fungera med den senare controllern.
Båda sensorerna har 3 kablar och ser likadana ut.
Båda controllerna har likadana fjärrkontroller och det går att använda den ena fjärren till den andra utan problem.
Så sensorn är likadan, fjärrkontrollen är likadan och de skickar samma IR signaler.
Har försökt att koppla in sensorn, märkt att den inte fungerar, skiftat kablar testat igen, och igen och igen men har inte fått igång den. Turen har inte varit på min sida helt enkelt.
Finns det ett enklare sätt och kan sensorn gå sönder av att man koppla in den fel?
Re: Hjälp med att ansluta IR till en LED RGB controller
Postat: 23 september 2013, 21:42:30
av Mindmapper
Du kanske har orsakat någon korstlutning när du klippt trådarna. Mät spänningen du har på de tre trådarna. Du bör kunna hitta någon 0V (GND) som referens utan allt för stort problem. Jämför mellan de båda controllers du har.
Ta gärna bild på sensorn. Vet ej om det är skadligt att polvända spänningen till sensor. Tycker alltid det är säkrast att låta bli.